Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z dn. 14.01.2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 13.01.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu: 14.01.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
U Z A S A D N I E N I E
Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, wraz z Panem X prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej "Z". Oprócz tego prowadzi Pan również wraz z Panem X działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej "Y", w której do m-ca grudnia 2004 r. wspólnikiem był także Pan A. Obydwie Spółki są podatnikami podatku od towarów i usług. Na skutek wypowiedzenia w m-cu grudniu 2004 r. umowy spółki przez Pana A., w "Y" s.c pozostaną tylko dwaj wspólnicy. Tym samym skład osobowy dwóch spółek cywilnych będzie identyczny. Spółki w dalszym ciągu będą prowadzić działalność gospodarczą, każda w innej dziedzinie:
- "Z" s.c. - blacharstwo, lakiernictwo i komis samochodowy,
- "Y" s.c.- sprzątanie obiektów i dostawa środków czystości.
Zwrócił się Pan z zapytaniem, czy w wyniku wystąpienia wspólnika z jednej ze spółek zachodzi konieczność przeprowadzenia remanentu likwidacyjnego?
W art. 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od
towarów i usług (Dz. U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535) unormowano dodatkowy przedmiot opodatkowania, poddając opodatkowaniu podatkiem towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:
1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej,
2. zaprzestania przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, będącego osobą fizyczną, wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.
Obowiązek opodatkowania VAT dotyczy tej części, posiadanych przez spółkę cywilną, zapasów towarów, które po nabyciu nie zostały odprzedane i w stosunku do których przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Towary, które nie spełniają tego warunku - nie podlegają w takiej sytuacji opodatkowaniu.
Podatnik, na którym ciąży obowiązek likwidacyjny VAT, powinien
- na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu - sporządzić spis z natury tych towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w towarach zakupionych na faktury VAT, w terminie 14 dni od dnia zaprzestania przez osobę fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT. Podatnik powinien zawiadomić o dokonanym spisie z natury tych towarów, od wartości których jest zobowiązany obliczyć VAT należny, w terminie 7 dni od dnia zakończenia sporządzenia tego spisu. Zawiadomienie powinno zawierać informacje o:
- fakcie dokonania spisu,
- ustalonej wartości towarów do opodatkowania VAT należnym oraz
- kwotę podatku należnego.
Podatnik zawiadamia o tych faktach naczelnika właściwego urzędu skarbowego.
Obowiązek podatkowy w omawianym przypadku powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 14 dnia, licząc od dnia zaprzestania wykonywania
czynności podlegających opodatkowaniu (art. 14 w/w ustawy o VAT).
Podstawą opodatkowania jest wartość towarów podlegających spisowi z natury ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10 tzn. podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia towarów nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.
Zgodnie z podanym przez Pana stanem faktycznym, w miesiącu grudniu 2004 r. Pan A. wypowiedział udziały ze spółki cywilnej "Y". W wyniku zmiany składu osobowego ze spółki trzyosobowej powstała spółka dwuosobowa.
W tym przypadku nie zachodzi konieczność przeprowadzenia remanentu likwidacyjnego, gdyż wystąpienie wspólnika ze spółki nie powoduje automatycznie jej rozwiązania, chyba że spółka liczyła dwóch wspólników. W wyniku wystąpienia ze spółki dwuosobowej wspólnika - spółka cywilna przestaje istnieć, co oznacza, że podmiot wpisany do ewidencji działalności gospodarczej zaprzestał prowadzenia działalności.
W oparciu o powyższe unormowania uważa się stanowisko podatnika za prawidłowe i zauważa się jak niżej:
Wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej trzyosobowej, nie rodzi skutków prawnopodatkowych w podatku od towarów i usług, a zatem nie zachodzi konieczność przeprowadzenia remanentu likwidacyjnego.
Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.