Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14 a par. 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatko... - Interpretacja - PP-1443-1-44/05/159036/123/mk

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.03.2005, sygn. PP-1443-1-44/05/159036/123/mk, Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto działając na podstawie art. 14 a par. 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jedn. tekst Dz.U. z 2005 r. Nr 8. poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17.01.2005 r. (wpł. 9.02.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza . iż przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Stan faktyczny:
W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą , w tym w zakresie budowy i sprzedaży lokali mieszkalnych i użytkowych dokonują Państwo zakupu usług budowlanych oraz transportowych. Faktury VAT dokumentujące niniejsze transakcje wystawiane są po wykonaniu danej usługi. Niejednokrotnie występuje sytuacja, że są one wystawione w miesiącu, w którym zakończono realizację danej usługi lecz nie dokonano zapłaty za tę usługę i nie upłynął 30 dzień od dnia wykonania tej usługi.Zapytanie podatnika dotyczy kwestii, czy można odliczyć podatek naliczony z faktur VAT otrzymanych tytułem zakupionych robol budowlanych i usług transportopwych w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymano te faktury jeżeli u sprzedawcy tych usług jeszcze nie powstał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Stanowisko podatnika :
Zdaniem podatnika można dokonać niniejszego odliczenia z uwagi na przepisy podatkowe:
- art. 19 ust. 13 pkt 2, art. 86 ust. 10 pkt 1 . art. 86 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.).- par. 18 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. 97 poz. 971).

Ocena prawna stanowiska Podatnika:

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 .Co do zasady - zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do odliczenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2 - 4. oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Stosownie do art. 86 ust. 11 ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10 może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Dla usług transportowych a także dla usług budowlano - montażowych odrębnie zostały określone uregulowania dotyczące terminu wystawiania faktur VAT dokumentujących ich realizację. Stosownie do par. 18 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97. poz. 971), w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt 1 - 5 i 7 - 11 ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego . W par. 18 ust. 2 postanowiono natomiast, że faktury, o których mowa w ust. 1 nie mogą być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 3. Przytoczone przepisy wiążą termin wystawienia faktury z momentem powstania obowiązku podatkowego u wystawcy.

Z powyższego wynika, że mają Państwo prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT tytułem zakupu usług transportowych, w rozliczeniu za okres, u którym otrzymano fakturę, gdy dokumentuje ona czynność wykonaną i gdy faktura ta spełnia wymogi, o których mowa w cytowanych wyżej par. 18 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Ministra Finansów. Również w przypadku zakupu usług budowlanych prawo do obniżenia podatku przysługuje w rozliczenmiu za okres, w którym otrzymano fakturę dokumentującą wykonanie robót tj. gdy faktura ta wystawiona została po podpisaniu protokołu zdawczo - odbiorczego.

W podanych przypadkach mimo braku zapłaty za realizację tych usług, fakt otrzymania faktury wystawionej zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami - stanowi podstawę do dokonania odliczenia podatku .

Powyższa interpretacja :
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,- nie jest wiążąca dla podatnika (płatnika inkasenta następcy prawnego podatnika) osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i omany kontroli skarbowej.

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto