POSTANOWIENIE - Interpretacja - US IV/I/443-97/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.09.2005, sygn. US IV/I/443-97/05, Urząd Skarbowy w Olsztynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Tekst jednolity z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.08.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie czy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają czynności wykonywane przez rzeczoznawcę majątkowego w ramach umów o dzieło zawieranych z osobami prawnymi prowadzącymi działalność gospodarczą w zakresie wyceny nieruchomości -podziela pogląd Wnioskodawcy.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że nie prowadzi Pan działalności gospodarczej- jest Pan emerytem . Dokonuje Pan wyceny nieruchomości na podstawie umów o dzieło zawartych z osobami prawnymi prowadzącymi działalność gospodarczą z zakresu wyceny nieruchomości. Ww. osoby prawne zawierają stosowne umowy ze zleceniodawcami, w których określa się m.in. datę zawarcia umowy, strony umowy, przedmiot zlecenia, warunki wykonywania zlecenia, termin wykonania, cenę, wysokość kar umownych za nieterminowe wykonanie lub odstąpienie od wykonania zlecenia, sposób i terminy usunięcia wad w wykonaniu zlecenia, sposób rozstrzygania sporów wynikłych w czasie wykonywania umów. Zleceniobiorca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej za szkody wynikłe z niewłaściwego wykonania zlecenia. Pan, jako rzeczoznawca majątkowy, wykonuje pracę na podstawie umowy o dzieło zawieranej każdorazowo z ww. osobą prawną. W umowie o dzieło określa się jedynie datę zawarcia umowy, przedmiot zlecenia, termin jego wykonania i wynagrodzenie za wykonanie pracy, które wynosi 70% ceny określonej w umowie zlecenia zawartej pomiędzy zleceniodawcą a osobą prawną. Zleceniobiorca ( osoba prawna) ponosi odpowiedzialność za wykonanie zlecenia.

Wątpliwości Pana dotyczą kwestii czy, w przedmiotowym przypadku, wykonywanie w ramach umowy o dzieło czynności rzeczoznawcy majątkowego podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług .

Pana zdaniem, z uwagi na to, że spełniony jest jeden z warunków określonych w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) , dotyczący odpowiedzialności zlecającego wykonanie czynności za ich wykonanie, czynności wykonywane przez Pana jako rzeczoznawcę, na podstawie umowy o dzieło, nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tut. Organ podziela pogląd Strony w sprawie .

Stosownie do art. 15 ust. 1 ww. ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W myśl ust. 2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Na podstawie art. 15 ust. 3 pkt 3 cytowanej wyżej ustawy, za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

W art. 13 ust. 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ustawodawca wymienił przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

W świetle art. 15 ust. 3 pkt 3 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług nie są uznawane za samodzielnie wykonywaną działalność gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług czynności spełniające warunki określone tym przepisem.

W przedmiotowym przypadku jest Pan związany ze zlecającym czynności więzami prawnymi tworzącymi stosunek prawny. Z umowy o dzieło na wykonywanie ww. czynności wynika, że określone zostały warunki wykonywania czynności rzeczoznawcy majątkowego (m.in. określono przedmiot i termin wykonania zlecenia), określono wysokość wynagrodzenia za wykonane czynności (70% ceny ustalonej pomiędzy głównym zleceniodawcą a zleceniobiorcą- osobą prawną będącą Pana zleceniodawcą). Ponadto, jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego odpowiedzialność wobec osób trzecich za wykonane przez Pana czynności ponosi podmiot zlecający Panu wykonanie tych czynności.

Zatem, czynności wykonywane przez Pana jako rzeczoznawcę majątkowego w ramach opisanych wyżej umów o dzieło, nie są samodzielnie wykonywaną działalnością gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług .

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie oraz powinno zawierać znaki opłaty skarbowej (o wartości 5,00 zł od pisma i o wartości 0,50 zł od każdego załącznika).

Urząd Skarbowy w Olsztynie