POSTANOWIENIE - Interpretacja - PV-BP/443-92/O/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.09.2005, sygn. PV-BP/443-92/O/05, Urząd Skarbowy w Malborku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 14.07.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu,

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie z dnia 14.07.2005r. podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług i w ramach prowadzonej działalności dokonuje sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych wraz z oddaniem u użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu. Za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste pobiera się pierwszą opłatę, z chwilą oddania gruntu w użytkowanie wieczyste i opłaty roczne wnoszone z tego tytułu przez 99 lat.

W związku z powyższym podatnik zwrócił się z zapytaniem: Czy w przypadku sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych wraz z oddaniem w użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu, opodatkowaniu podlegają wszystkie opłaty roczne ustanowione z tego tytułu, w tym pierwsza opłata wnoszona z chwilą oddania gruntu w użytkowanie wieczyste jak i opłaty roczne wnoszone z tego tytułu przez 99 lat ?

Podatnik stoi na stanowisku, iż na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, za które uważa się budynki i budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło 5 lat, natomiast § 8 ust. 1 pkt. 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu w przypadku dostawy budynków trwale z gruntem związanych, jeżeli budynki te są zwolnione od podatku. Zatem opodatkowaniu nie podlega pierwsza opłata z tytułu użytkowania wieczystego gruntu.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz.535 z 2004r. z późn. zm./ zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy, zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Natomiast w myśl art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W przedmiotowej sprawie podatnik dokonuje sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych oraz oddaje ułamkową część gruntu związaną z w.w lokalem w użytkowanie wieczyste.

Wobec powyższego sprzedaż lokalu mieszkalnego z wyjątkiem tych, które są zasiedlone po raz pierwszy może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy.

Natomiast wszystkie opłaty pobierane z tytułu ustanowienia użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu tj. zarówno pierwsza jak i kolejne roczne podlegają opodatkowaniu wg stawki 22% - art. 41 ust. 1 ustawy, gdyż w myśl art. 8 ust. 1 w. cyt. ustawy ustanowienie użytkowania wieczystego jest usługą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tut. organ podatkowy nie znajduje w tym przypadku podstaw do zastosowania uregulowań zawartych w art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż artykuł ten dotyczy dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych. W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia jedynie z dostawą samego lokalu mieszkalnego oraz ustanowieniem prawa użytkowania wieczystego gruntu, które nie stanowi dostawy towarów określonej w art. 7 w cyt. ustawy.

Ponadto nie ma zastosowania wskazany przez stronę § 8 ust. 1 pkt. 12 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz.U.Nr 97, poz.970 z późn. zm./ , gdyż dotyczy on zbycia prawa użytkowania wieczystego gruntu, co w powyższym przypadku nie ma miejsca, gdyż podatnik zbywa jedynie lokal mieszkalny, a oddaje w użytkowanie wieczyste ułamkową część gruntu co nie jest równoznaczne ze zbyciem prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Urząd Skarbowy w Malborku