Temat interpretacji
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 24.06.2005r. wynika, że firma świadczy usługi transportowe na terenie kraju. Po wykonaniu usługi firma wystawia fakturę VAT obciążającą usługobiorcę, stosując różne terminy płatności od 7 do 30 dni. Do deklaracji VAT za dany miesiąc firma przyjmuje podatek należny zgodny z datą wystawienia faktury i wykonania usługi (np. należny podatek wynikający z wystawionej faktury 30.03. za wykonaną usługę w miesiącu marcu przy 30 dniowym terminie płatności wykazywany jest w deklaracji za miesiąc marzec).
Zdaniem Pani obowiązek podatkowy powstaje po wykonaniu usługi w dniu wystawienia faktury i powinien być uwzględniony w deklaracji VAT za miesiąc w którym wykonano usługę i wystawiono fakturę.
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.
Stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 2 lit.a w/w ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej promami, samolotami i śmigłowcami.
Natomiast zgodnie z art. 19 ust. 15 w/w ustawy w przypadkach określonych powyżej otrzymanie części zapłaty (ceny) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.
Zgodnie z par. 15 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawienia faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2005r. Nr 95, poz. 798), fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania tego obowiązku i nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem tego obowiązku.
Z powyższego wynika, że o ile nie wystąpiła zapłata całości lub części należności, faktura może być wystawiona najwcześniej z chwilą wykonania usługi. Natomiast obowiązek podatkowy w sytuacji, gdy fakturę wystawiono w dniu wykonania usługi i nie otrzymano należności wynikającej z tej faktury, powstanie niejpóźniej 30 dnia od dnia wykonania usługi i wystawienia faktury.
W związku z tym należy uznać, iż data wystawienia faktury jest bez znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego.
Jednocześnie tutejszy Organ podatkowy nadmienia, że opodatkowanie i ujęcie w rejestrach VAT transakcji powinno nastąpić w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.