W dniu 13.06.2005 r do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa... - Interpretacja - USPPIII/440/P-I/62/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.07.2005, sygn. USPPIII/440/P-I/62/05, Urząd Skarbowy w Chorzowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 13.06.2005 r do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji ci do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W złożonym wniosku Pan X stwierdza, iż wykonywane przez niego czynności biegłego sądowego , zgodnie z przepisem art.15 ust.3 pkt 3 ustawy z 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług, są opodatkowane podatkiem VAT.W latach 2003 i 2004 wykonywał czynności biegłego sądowego i wartość obrotów z tego tytułu nie przekroczyła kwoty 10 tys. Euro, wobec czego zgodnie z art.113 ustawy podatnik jest zwolniony od podatku VAT

Ustosunkowując się do przedstawionego zapytania należy wskazać, iż podatnik świadczy usługi biegłego sądowego czyli osoby powołanej przez sąd do wydania opinii w zakresie posiadanych wiadomości fachowych. Oznacza to, że podatnik pełni funkcję rzeczoznawcy czyli specjalisty do wydawania orzeczenia lub opinii w sprawach spornych, wchodzących w zakres jego kwalifikacji zawodowych.

Przepis§ 28 rozporządzenia Ministra Finansów z 25.05.2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz. U z 2005r. Nr 95, poz.798; wejście przepisów w życie: 01.06.2005r./ określa listę towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku, określone w art.113 ust.1 i 9, która stanowi załącznik do rozporządzenia.

W poz. 37 tabeli stanowiącej przedmiotowy załącznik, wymienione są usługi: rzeczoznawstwa, z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

Powyższe oznacza, iż podatnik świadcząc usługi rzeczoznawstwa czyli biegłości - wynikającej z dobrej znajomości przedmiotu - w wydawaniu orzeczeń w sprawach spornych, nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego określonego w przepisach art.113 ust.1 i 9 ustawy z 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług .

W okresie od 01.05.2004r do 31.05.2005r. powyższą kwestię - analogicznie- regulowały przepisy

§ 31 rozporządzenia Ministra Finansów z 27.04.2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz. U z 2004r. Nr 97, poz.971 ze zm/.

Powyższe oznacza, iż podatnik wykonując czynności biegłego sądowego winien od 01.05.2004r. zarejestrować się do podatku VAT, gdyż nie obowiązują go zwolnienia podmiotowe jak i przedmiotowe.

Zgodnie z art.14a § 2 ustawy Ordynacja Podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Zgodnie z art.14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Chorzowie