Sp. z o.o. zamierza zakupić urządzenia w firmie szwajcarskiej, które bezpośrednio do Wnioskodawcy będzie dostarczał producent z terenu Niemiec. Faktur... - Interpretacja - PP/443-60/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 05.07.2005, sygn. PP/443-60/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Sp. z o.o. zamierza zakupić urządzenia w firmie szwajcarskiej, które bezpośrednio do Wnioskodawcy będzie dostarczał producent z terenu Niemiec. Fakturę wystawi firma szwajcarska nie zarejestrowana do VAT UE.

Według stanowiska Podatnika - nie będzie to wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, gdyż fakturę wystawiła firma szwajcarska nie zarejestrowana do VAT UE. Nie jest to również import, ponieważ towary są dostarczane przez firmę z kraju należącego do Wspólnoty Europejskiej. Zdaniem Wnioskodawcy w opisanej sytuacji będzie miał zastosowanie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535), to znaczy Sp. z o.o. jako podatnik, naliczy podatek VAT należny i wykaże go w deklaracji VAT-7 w części C.2 w wierszu 10 ("dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca"). Na udokumentowanie powyższej transakcji, na podstawie art. 106 ust. 7 Strona wystawi fakturę wewnętrzną. Podatek należny - zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy o VAT będzie jednocześnie podatkiem naliczonym.

Zgodnie z art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 cyt. ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Natomiast w myśl art. 9 ust. 2 cyt. ustawy przepis ust. 1 stosuje się, pod warunkiem że:

1) nabywcą towarów jest:

  • a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
  • b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a - z zastrzeżeniem art. 10,

2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

Mając powyższe na uwadze nabycie towarów od kontrahenta szwajcarskiego, nie będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej w Niemczech, gdy towar jest bezpośrednio transportowany z Niemiec do Polski nie stanowi wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, gdyż nie spełnione są warunki określone w art. 9 ust. 2 cyt. ustawy. Transakcja ta nie będzie stanowiła również importu towarów, gdyż przywóz towarów na teren RP nie nastąpi z państwa trzeciego, tj. przywóz nie nastąpi z terytorium państwa niewchodzącego w skład terytorium Wspólnoty.

Transakcja powyższa będzie zatem podlegała opodatkowaniu w kraju jako dostawa, dla której podatnikiem jest nabywca. Zgodnie bowiem z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 135-138.

W myśl art. 106 ust. 7 cyt. ustawy w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. W myśl art. 86 ust. 2 pkt 4 kwotę podatku naliczonego stanowić będzie , z zastrzeżeniem ust. 3-7, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca.Biorąc pod uwagę powyższe stanowisko Strony jest słuszne.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie