Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na zapytanie Spółki z dnia ... - Interpretacja - PP-2-443/66/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 03.08.2004, sygn. PP-2-443/66/04, Lubelski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na zapytanie Spółki z dnia 30.06.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 06.07.2004 r.) w sprawie dotyczącej interpretacji przez Spółkę art. 22 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług dla celów określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT "transakcji łańcuchowych" informuję, że w przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym:

Transakcja , w której biorą udział trzej podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT w trzech różnych krajach członkowskich Unii Europejskiej jest transakcją trójstronną. Transakcja taka została zdefiniowana w art. 135 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nim przez transakcję trójstronną rozumie się transakcję, w której są spełnione łącznie następujące warunki:a) trzech podatników VAT zidentyfikowanych na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w trzech różnych państwach członkowskich uczestniczy w dostawie towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności, przy czym dostawa tego towaru jest dokonana między pierwszym i drugim oraz drugim i ostatnim w kolejności,b) przedmiot dostawy jest wysyłany lub transportowany przez pierwszego lub też transportowany przez drugiego w kolejności podatnika VAT lub na ich rzecz z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego.

Z przedstawionego przez Spółkę opisu transakcji wynika, iż dla uznania jej za trójstronną brak jest elementu dotyczącego pkt b). Towar nie jest bowiem transportowany z Polski ani przez pierwszego ani przez drugiego w kolejności podatnika tylko przez trzeciego (nabywca zabezpiecza sam odbiór i transport towaru z Polski do Francji).Wobec powyższego do przedmiotowej transakcji należy zastosować przepisy art. 13. Zgodnie bowiem z art. 13 ust. 1 za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju pod warunkiem, że nabywca towarów jest:
1) podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
2) osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
3) podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającym w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionym w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe zharmonizowane, które zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;4) podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.Ponadto zgodnie z ust. 6 cyt. art. 13 aby miała miejsce wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów to dokonującym dostawy winien być podatnik (z wyjątkiem ust. 7 tegoż artykułu), który zgłosił zamiar dokonywania wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów i został zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Za dostawę towarów uważa się zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 cyt. ustawy o VAT przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). W przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się , że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach.

Poza wymienionymi warunkami jakie winien spełnić dostawca (tu: Spółka) i nabywca (tu: Spółka z Wielkiej Brytanii) aby transakcję uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów istotne dla określenia miejsca opodatkowania i stawki podatku VAT w przypadku takich transakcji jest również ustalenie miejsca świadczenia przy dostawie towarów.

Miejscem świadczenia przy dostawie towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Jednakże w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru jest przyporządkowana tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport jest przyporządkowana dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że nabywca ten udowodni, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie (art. 22 ust. 2 ustawy o VAT). Dostawę towarów, która poprzedza wysyłkę lub transport towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów natomiast dostawę towarów , która następuje po wysyłce lub transporcie towarów, uznaje się za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów (art. 22 ust. 3 cyt. ustawy).

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, przy spełnieniu określonych w art. 42 ustawy o podatku od towarów i usług przesłanek, podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%.Zgodnie z brzmieniem art. 42 wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki 0% m.in. pod warunkiem, że:
1) podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy (...) i podał ten numer oraz swój numer identyfikacji podatkowej poprzedzony kodem PL , na fakturze stwierdzającej dostawę towarów,
2) podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony to podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji prowadzonej dla potrzeb tego podatku jako dostawę na terytorium kraju.

Z powyższego wynika, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów może być opodatkowana stawką 0% tylko wówczas, gdy w wyniku tej transakcji obowiązek naliczenia podatku spoczywa na nabywcy towaru w wyniku wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru na terenie jego kraju. Jeżeli natomiast nabywca towarów nie jest zobligowany do opodatkowania ich nabycia to wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów musi zostać opodatkowana przez dostawcę.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, iż aby Spółka mogła opisaną w zapytaniu transakcję opodatkować stawką 0% winna ocenić czy transakcja ta spełnia warunki do zaklasyfikowania jej jako dostawy wewnątrzwspólnotowej (odnosi się do podmiotu- nabywcy towaru) oraz czy zostały spełnione warunki do uznania wewnątrzwspólnotowej dostawy za opodatkowaną według stawki 0%.

Lubelski Urząd Skarbowy