Temat interpretacji
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do postanowień przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Przez towary używane, o których mowa w ust. 2 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat - art. 43 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o VAT.
Jednakże zwolnienie, o którym mowa powyżej nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej a podatnik :
1.miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
2.użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
W świetle powyższych przepisów sprzedaż nieruchomości (lokalu użytkowego), przy nabyciu której podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego oraz od zakończenia jej budowy minęło 5 lat, oraz gdy wydatki na jej ulepszenie w trakcie użytkowania nie przekroczyły 30% wartości początkowej - korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (...), natomiast w przypadku gdy wydatki na ulepszenie przekraczają 30 % wartości początkowej przedmiotowa sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Natomiast w części dot. możliwości odliczenia podatku od towarów i usług przez nabywcę z zapytaniem winien wystąpić tenże podmiot do właściwego dla niego w zakresie podatku od towarów i usług urzędu skarbowego, bowiem zapytanie to dotyczy indywidualnej sprawy nabywcy.