Spółka dokonała eksportu towaru w miesiącu marcu i wystawiła w dniu 23.03.2004 r. fakturę eksportową. Przed dniem 26.04.2004 r., tj. przed dniem złoż... - Interpretacja - III MUS-WV/443/211/04/EŻ

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.09.2004, sygn. III MUS-WV/443/211/04/EŻ, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka dokonała eksportu towaru w miesiącu marcu i wystawiła w dniu 23.03.2004 r. fakturę eksportową. Przed dniem 26.04.2004 r., tj. przed dniem złożenia deklaracji za miesiąc marzec 2004 r. otrzymała dokument celny wystawiony przez wewnętrzny urząd celny. Spółka nie wykazała sprzedaży w deklaracji za miesiąc marzec 2004 r. Do dnia 25.05.2004 r. Spółka nie otrzymała dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza państwową granicę RP w związku z powyższym Spółka naliczyła podatek od towarów i usług według stawki właściwej dla sprzedaży krajowej w rozliczeniu za miesiąc kwiecień 2004 r.

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka wnosi zapytanie:
Czy w opisanej sytuacji otrzymanie dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza państwową granicę RP w terminie późniejszym, tj. po złożeniu deklaracji za miesiąc kwiecień 2004 r. upoważnia Spółkę do zastosowania w podanej sytuacji przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11 poz. 50 ze zm.) obowiązujących w dniu dokonania sprzedaży czy przepisów ustawy obowiązujących w dniu otrzymania dokumentu, tj. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535).Spółka wniosła również zapytanie czy przykładowo otrzymanie dokumentów w dniu 10 lipca upoważnia Spółkę do wykazania sprzedaży eksportowej w deklaracji za miesiąc czerwiec, oraz do skorygowania sprzedaży krajowej w deklaracji składanej za miesiąc lipiec, tj. miesiąc w którym otrzymano dokumenty.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia:
Zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 149 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz 535 ) w przypadku, o którym mowa w art. 18 ust. 4-7 ustawy wymienionej w art. 175, otrzymanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium kraju po 30 kwietnia 2004 r. upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od dokonanej sprzedaży, w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik dokument ten otrzymał.Przepis ust. 2 dotyczy przypadku gdy eksport miał miejsce przed dniem 1 maja 2004 r., zaś dokument potwierdzający fakt wywozu towaru poza terytorium kraju Spółka otrzymała po dniu 30.04.2004 r.W przypadku gdy Spółka w ciągu 2 miesięcy nie otrzymała potwierdzenia wywozu towaru za granicę i w związku z tym zaewidencjonowała tę sprzedaż według stawki właściwej dla sprzedaży towaru w kraju, a następnie otrzymała dokument potwierdzający tenże wywóz towaru za granicę, ma możliwość dokonania korekty podatku należnego od dokonanej sprzedaży zaewidencjonowanej jako krajowa, w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymała stosowną kartę SAD z potwierdzeniem wywozu towaru za granicę.Korekta ta polega na pomniejszeniu kwoty podatku należnego za ten miesiąc o podatek należny, który został wykazany w deklaracji za miesiąc w którym z uwagi na brak dokumentu celnego potwierdzającego wywóz towaru zaewidencjonowano tę sprzedaż w/g stawki krajowej.Towarzyszyć temu powinno również zmniejszenie wartości sprzedaży w tej stawce i wykazanie tej samej kwoty jako wartości sprzedaży eksportowej. Jeżeli Spółka potwierdzenie wywozu towaru otrzyma 10 lipca ( przy założeniu, że eksportu dokonano przed 30 kwietnia 2004 r. a więc jeszcze pod rządami ""starej "" ustawy ), daną sprzedaż eksportową powinna wykazać w ewidencji i deklaracji za miesiąc lipiec 2004 r. i dokonać w miesiącu lipcu 2004 r. stosownej korekty sprzedaży i podatku należnego od dokonanej sprzedaży zaewidencjonowanej jako krajowa.

Powyższa odpowiedź została udzielona na podstawie obowiązujących przepisów prawa i przedstawionego stanu faktycznego.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu