Spółka w ramach swojej działalności zużywa i przekazuje towary na cele reprezentacji i reklamy. Czynności realizowane w celach reprezentacji i reklam... - Interpretacja - III MUS-WV/443/119/04/KC

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 24.08.2004, sygn. III MUS-WV/443/119/04/KC, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka w ramach swojej działalności zużywa i przekazuje towary na cele reprezentacji i reklamy. Czynności realizowane w celach reprezentacji i reklamy, zaliczane w podatku dochodowym do kosztów uzyskania przychodów, są związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, jako ponoszone w celu uzyskania przychodów w ramach tego przedsiębiorstwa.

Pytanie Spółki: Czy przekazanie i zużycie towarów na cele reprezentacji i reklamy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?Zdaniem Spółki, tylko przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem powoduje powstanie obowiązku podatkowego.

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia:Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie posługuje się pojęciem "reprezentacji i reklamy". Przepisy tej ustawy odnoszą się natomiast w swej treści do przekazania przez podatnika prezentów. Przekazywanie przez podatnika prezentów w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa nie może być rozpatrywane inaczej jak działania związane z reklamą i reprezentacją. Zgodnie z art. 7 tej ustawy, przekazanie prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie jest bezpośrednio związane z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem nie jest traktowane jako dostawa towarów. Pod pojęciem prezentów o małej wartości należy rozumieć przekazanie (wręczenie) przez podatnika jednej osobie towarów o łącznej wartości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 50 zł. Łączna wartość prezentów nie może przekroczyć w roku podatkowym 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym. W takim przypadku na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 2 tej ustawy podatnik ma jednak prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów stanowiących u niego prezenty o małej wartości. Przekazanie natomiast towarów nie będących prezentami o małej wartości na cele "reprezentacji i reklamy" w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu