Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 22.06.2004 r. (wpływ do tutejszego Urzędu: 24.06.2004 r.), uprzejmie informuje:
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy jako zwolnione od podatku
wymienione zostały usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem:
- 1) usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2) usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
3) usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
4) wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
5) wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
6) działalności agencji informacyjnych,
7) usług wydawniczych,
8) usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.
Jednocześnie w objaśnieniach do załącznika zawarte zostało zastrzeżenie, iż zwolnienie usług związanych ze sportem i rekreacją dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.
Tak więc w konsekwencji usługi związane ze sportem, wymienione powyżej (z uwzględnieniem wyłączeń), będą objęte zwolnieniem od podatku, jeżeli podatnik świadczy je, nie mając na celu "systematycznego osiągania zysków", natomiast osiągane zyski przeznacza w całości na poprawę jakości świadczonych usług. W przeciwnym wypadku usługi te nie będą objęte niniejszym zwolnieniem.
Jednocześnie na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W pozycji 158 i 159 załącznika nr 3 do ustawy, jako opodatkowane stawką podatku w wysokości 7%, wymienione zostały usługi w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 92.61) oraz wstęp na imprezy sportowe.
Jednakże pozostałe usługi związane ze sportem, nie mieszczące się w powyższych kategoriach, podlegają opodatkowaniu według stawki podstawowej, tj. 22% (art. 41 ust. 1 ustawy).
Naczelnik Urzędu informuje także, iż w grupie usług zwolnionych (art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, załącznik nr 4 poz. 7) wymienione zostały
także sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 80 usługi w zakresie edukacji. Jeżeli usługi świadczone przez Pana sklasyfikowane zostałyby w tej grupie, ich świadczenie objęte byłoby zwolnieniem.
Tym niemniej jednak Naczelnik Urzędu informuje, iż nie jest organem właściwym w zakresie dokonywania klasyfikacji i wydawania opinii klasyfikacyjnych. Jedynym organem kompetentnym w zakresie dokonania przyporządkowania świadczonych usług według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług jest Urząd Statystyczny, do którego należy zwrócić się z odnośnym pytaniem. Stawka podatku w Pana przypadku będzie uzależniona od prawidłowo dokonanej klasyfikacji świadczonych usług.