![](https://g.infor.pl/p/_files/37860000/vat-prawo-podatki-37860401.jpg)
Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki, informuje że zgodnie z art. 113 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5
(podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług) w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro - w roku 2004 kwota ta wynosi 45.700 zł (zwolnienie podmiotowe z mocy prawa). Korzystanie ze zwolnienia od podatku ma charakter dobrowolny, gdyż podatnik może zrezygnować ze zwolnienia pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu (art. 113 ust. 4 ustawy).
Termin do dokonania rezygnacji ze zwolnienia w przypadku podatnika rozpoczynającego działalność w trakcie roku podatkowego jest terminem prawa materialnego, tzn. jest to termin nieprzywracalny. Zatem jeżeli podatnik takiego oświadczenia o rezygnacji nie złoży, a rozpocznie wykonywanie czynności określonych w art. 5 ustawy, podatnikiem VAT
stanie się dopiero w momencie, gdy w proporcji do okresu prowadzonej działalności w roku podatkowym przekroczy stosowny limit obrotów obligujących go do korzystania ze zwolnienia.
Jednocześnie niezależnie od wielkości obrotów pewne grupy podatników nie mają prawa wyboru zwolnienia od podatku od towarów i usług z uwagi na wyłączenie podmiotowe na podstawie art. 113 ust. 13 ustawy.
Podatnik korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy nie ma obowiązku sporządzania i składania deklaracji podatkowej (art. 99 ust. 7 ustawy) ani odprowadzania podatku. Ponadto taki podatnik nie ma prawa ustalania podatku należnego z tytułu swoich czynności, co powoduje również, że nie przysługuje mu prawo do odliczania podatku z tytułu czynionych zakupów. Jednocześnie w oparciu o art. 109 ust. 1 ustawy jest on zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży w uproszczonej formie.
Na podstawie art. 96 ust. 3 ustawy podatnik zwolniony podmiotowo na podstawie art. 113 ust. 9
może złożyć zgłoszenie rejestracyjne. Jeśli przed dniem dokonania pierwszej czynności opodatkowanej podatnik nie zrezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa powyżej, w razie późniejszego złożenia dokumentów rejestracyjnych podatnik zostanie zarejestrowany jako podatnik VAT zwolniony na podstawie ust. 4 cytowanego art. 96 ustawy.
Podsumowując, skoro do tut. organu podatkowego nie wpłynęło pisemne oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia podmiotowego przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej, podatnik jest zwolniony od podatku z mocy prawa do momentu przekroczenia w danym roku podatkowym - w proporcji do okresu prowadzonej działalności - stosownego limitu obrotów obligujących podatnika do korzystania ze zwolnienia. Jeżeli w tym roku podatkowym wartość obrotów nie przekroczy tego limitu, podatnik może zrezygnować w następnym roku podatkowym ze zwolnienia podmiotowego pod warunkiem złożenia pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem
miesiąca, w którym rezygnuje ze zwolnienia.