Temat interpretacji
Z przesłanego zapytania wynika, że planujecie Państwo wystawianie tzw. zbiorczej faktury korygującej z tytułu udzielonych rabatów określonych w art.29 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 54,poz.535/.
Zgodnie z art.106 ust.1 ustawy o VAT podatnik zobowiązany jest wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż. Z kolei na podstawie art.29 ust.4 ustawy o VAT podatnik po udzieleniu np. rabatu ma prawo do zmniejszenia podstawy opodatkowania, które realizuje poprzez wystawienie faktury korygującej wystawionej zgodnie z zasadami określonymi w §19 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług /Dz.U. Nr 97, poz. 971/. Przepisy obowiązujące w zakresie podatku od towarów i usług nie regulują kwestii wystawiania tzw. zbiorczych faktur korygujących. Jeśli jednak podatnik wystawi fakturę korygującą dokumentującą korekty kilku faktur zrealizowanych w danym miesiącu i dotyczących tego samego kontrahenta, w praktyce, skutki prawne takiej korekty będą takie same jak w przypadku wystawienia odrębnych faktur korygujących dla faktur pierwotnych.
Reasumując, zbiorcza faktura korygująca wystawiona na zasadach określonych w § 19 ww Rozporządzenia MF spełnia warunki określone dla dokumentowania czynności opodatkowanych.