Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w... - Interpretacja - PP 443/132/2004

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.10.2004, sygn. PP 443/132/2004, Urząd Skarbowy w Krośnie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie udziela odpowiedzi na zapytanie jednostki z dnia 6.10.2004 r. (data wpływu 8.10.2004 r.) dotyczące stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług:

Jednostka zorganizowała wycieczkę dla pracowników sfinansowaną z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Biuro turystyczne, które zorganizowało wycieczkę wystawiło fakturę VAT marża. Częściową odpłatność za imprezę ponieśli pracownicy. Jednostka zwróciła się z zapytaniem czy powinna naliczać podatek VAT od kwot wpłaconych przez pracowników. Zdaniem jednostki od kwot wpłaconych przez pracowników nie należy naliczać podatku VAT.

Naczelnik Urzędu Skarbowego, odpowiadając na powyższe zapytanie, informuje:

Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 4.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. Nr 70, poz,335 ze zm.) przez działalność socjalną rozumie się między innymi usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku krajowego. W związku z powyższym działania jednostki mieszczą się w tak rozumianej definicji świadczeń socjalnych.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 335 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Z kolei w przepisie art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) ustawodawca postanowił, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym z wyłączeniem przypadków, które nie zachodzą w przedstawionym przez jednostkę zapytaniu.

Z przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o VAT wynika, że opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przepis art. 8 ust. 2 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste m.in. pracowników oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub w części traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Wobec powyższych ustaleń, zdaniem tut. organu podatkowego przedstawione przez jednostkę czynności należy uznać jako nieodpłatne usługi świadczone na cele osobiste pracowników niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, w stosunku do których nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących ich nabycie, co w konsekwencji powoduje, iż nie podlegają one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem stanowisko Jednostki zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Krośnie