Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia treść udzielonej przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie informacji z dnia 12 sierpnia 2004x. nr PP/443-54/I30/04, z zakresu stosowania prawa podatkowego, udzielonej w odpowiedzi na wniosek Starostwa Powiatowego w N.
Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:
Droga, która jest przedmiotem przebudowy od 1 stycznia 1999 r. jest drogą powiatową, przebiegającą przez teren o zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej i stanowi dojazd do osiedla domów jednorodzinnych. Z dołączonego zaświadczenia wynika, iż przedmiotowa droga jest ważnym elementem komunikacyjnym, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, obsługującym głównie istniejącą i projektowaną zabudowę mieszkaniową w tej części miasta.
Podatnik zwraca się z pytaniem czy w przypadku przebudowy dróg powiatowych, które stanowią dojazd do osiedla domów jednorodzinnych i przebiegają przez teren o zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej można zastosować stawkę VAT w wysokości 7%?
Po przeanalizowaniu przedmiotowej informacji oraz stanu prawnego Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdza, że przepisy prawa podatkowego, zostały w sposób błędny wyjaśnione przez organ podatkowy I instancji, w związku z powyższym przedmiotowa informacja zostaje zmieniona.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z postanowieniami art.5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz.535) podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art.146 ust.1 pkt.2 cytowanej ustawy o VAT w okresie od dnia 1 maja 2004x. do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do m.in.:
robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, zgodnie z art.146 ust.3 ustawy o VAT, rozumie się:
- sieci rozprowadzające, wraz z
urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
- urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne.
Od 1 maja 2004 r. nie przewiduje się już stosowania preferencyjnej stawki podatku VAT do robót budowlanych związanych z budową autostrad, dróg kołowych i szynowych oraz pasów startowych. Usługi budowlane związane z remontami i budową dróg powiatowych od 1 maja 2004 r. podlegają opodatkowaniu podstawową, 22% stawką podatku VAT.
Przyporządkowanie robót budowlanych bądź remontowych dotyczących dróg powiatowych, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 71, poz.838 ze zm.) do kategorii robót budowlano
- montażowych związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu jest nieuzasadnione. Drogi powiatowe nie powstają i nie istnieją w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego rozumianych w kontekście cytowanego art.146 ust. 3 ustawy o VAT, lecz są elementem szeroko rozumianego układu komunikacyjnego na obszarze powiatu.
Biorąc powyższe pod uwagę Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia, że podatnik nie ma prawa do opodatkowania obniżoną 7% stawką podatku VAT robót budowlanych związanych z przebudową drogi powiatowej.