Z ustalonego stanu faktycznego, dotyczącego wniesionego zapytania wynika, że podatnik jest w #189; części właścicielem remontowanego budynku usługowo... - Interpretacja - PP/443-99/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.10.2004, sygn. PP/443-99/04, Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z ustalonego stanu faktycznego, dotyczącego wniesionego zapytania wynika, że podatnik jest w #189; części właścicielem remontowanego budynku usługowo - mieszkalnego, a poniesione nakłady inwestycyjne będą związane w całości z opodatkowana działalnością gospodarczą i zwiększą wartość początkową środka trwałego. Natomiast całość wykonanych prac (robót budowlanych ) została zafakturowana tylko na podatnika (jedną osobę).
Obecnie podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną w części remontowanego budynku.

Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), w zakresie , w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art.15 tejże ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zgodnie z powołanym przepisem odliczyć, zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z czynnościami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku VAT należnego. A contrario odliczeniu nie podlega podatek naliczony od poniesionych nakładów inwestycyjnych, które nie są związane ze sprzedażą opodatkowaną.
Odnosząc się do specyfiki zaistniałego stanu faktycznego sprawy, gdzie Pani jako współwłaściciel budynku ponosi nakłady (koszty) w całości, (tj. w części swojej i w części współwłaściciela), należy stwierdzić, że każdy ze współwłaścicieli "odpowiada" (ponosi konsekwencje) oddzielnie (indywidualnie) za swoją część ponoszonych kosztów i uzyskanego w przyszłości obrotu ze świadczonych usług najmu lub prowadzonej w remontowanym budynku działalności gospodarczej.
Z punktu widzenia prawnopodatkowego, w przypadku gdy wykonane prace i poniesione nakłady inwestycyjne fakturowane są w całości na jednego ze współwłaścicieli budynku, brak jest przeciwwskazań, do tego by następnie refakturować poniesione koszty, w części odpowiadającej udziałowi we współwłasności (kwota należności, wartość netto i odpowiadająca jej część podatku naliczonego) na innego współwłaściciela budynku.

Podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy ponoszeniu nakładów na realizację inwestycji, jeżeli nie mają one związku ze sprzedażą opodatkowaną.
Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.

Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej