Temat interpretacji
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na pytanie Pana zawarte w piśmie z dnia 27 października 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 5 listopada 2004r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 listopada 2004r. (data wpływu do tut. Urzędu 30 listopada 2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia.
Stan faktyczny zawarty w złożonym piśmie przedstawia się następująco :
Wraz z żoną zakupił Pan działkę budowlaną pod budowę domu mieszkalnego oraz budynku magazynowego na potrzeby firmy.
W miesiącu wrześniu 2004r. poniósł Pan wydatki na zakup płyt betonowych, bramy, furtki i słupków do ogrodzenia nabytego gruntu. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza polegająca na handlu m.in. art. motoryzacyjnymi i samochodami, podlega opodatkowaniu wg 22%-owej stawki podatku VAT.
Wątpliwości Pana dotyczą prawa do odliczenia w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakupy towarów, o których mowa.
Pana zdaniem skoro budynek magazynowy przeznaczony będzie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej- to zasadnym jest odliczenie podatku naliczonego zawartego w cenie tych towarów nabytych w celu wykonania ogrodzenia.
Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w Pana piśmie wyjaśniam, co następuje.
Kwota podatku naliczonego związana z nabyciem towarów i usług podlega odliczeniu na zasadach określonych art.86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) z uwzględnieniem wyłączeń zawartych w treści art.88 tej ustawy oraz przepisach wykonawczych do powołanej ustawy.
Zgodnie z treścią art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 powołanej ustawy.
Jednocześnie ustawodawca w przepisach art.88 w/w ustawy wymienił przypadki, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do dokonania ,,odliczenia podatku naliczonego.
Na podstawie art.88 ust.1 pkt 2 w/w ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Zgodnie z literalnym brzmieniem powyższego przepisu podatnikowi nie przysługuje prawo do dokonania ,,odliczenia podatku związanego z wydatkami , które nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Powyższy przepis nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 cyt. ustawy oraz z nabyciem gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów - stosownie do art. 88 ust.3 pkt 1 w/w ustawy.
Powołany wyżej art. 87 ust. 3 cyt. ustawy, stanowi, że różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22 % obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.
W treści powyższego przepisu jest mowa o podatku naliczonym związanym z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.
Reasumując, przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakupy towarów, o których mowa - w zakresie, w jakim te towary wykorzystywane zostaną do wykonywania czynności opodatkowanych i jednocześnie wydatki na nabycie tych towarów mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (nie dotyczy
nabycia towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji : vide art. 88 ust.3 pkt 1 w/w ustawy).
Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.
Jednocześnie informuje się, iż odpowiedź tut. organu w zakresie jak wyżej będzie podlegała weryfikacji przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w trybie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa.