Temat interpretacji
Ad. 1) Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) w art. 43 ust. 4 określa, iż jedynie rolnik ryczałtowy, który dotychczas korzystał ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 i zamierza zrezygnować z tego zwolnienia, jest obowiązany prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1, przez okres co najmniej trzech kolejnych miesięcy .
Ad. 2) Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 1995 r. Nr 142, poz. 702 z późn. zm.), podatnicy zobowiązani są do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego, którego dokonuje się jednokrotnie bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw. Art. 97 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. Naczelnik urzędu skarbowego, zgodnie z art. 97 ust. 4, rejestruje podatnika, który dokonał zawiadomienia o którym mowa w art. 97 ust. 1, jako podatnika VAT UE. Według art. 97 ust. 10 podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które uzyskały potwierdzenie zarejestrowania, przy dokonaniu wewnątrzwspólnotowego nabycia lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4,6 i 7, podają numer pod którym są zidentyfikowane na potrzeby podatku, są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem PL.
Ad. 3) Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt. 2) ww. ustawy jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscową ustala się dla osób fizycznych ze względu na miejsce zamieszkania.
Ad. 4) Art. 99 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne. Jedynie, zgodnie z art. 99 ust. 3, mali podatnicy którzy nie wybrali metody kasowej oraz podatnicy wykonujący wyłącznie czynności wymienione w art. 43 ust 3 mogą składać deklaracje podatkowe za okresy kwartalne po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego.
Ad. 5) Zgodnie z art. 99 ust. 1 jako osoba fizyczna rozliczająca się z podatku od towarów i usług podatnik
składa jedną deklarację podatkową.
Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola informuje, iż prowadzenie ewidencji sprzedaży przez okres co najmniej trzech kolejnych miesięcy, poprzedzających bezpośrednio miesiąc, od którego rolnik rezygnuje ze zwolnienia dotyczy rolników ryczałtowych, którzy dotychczas korzystali ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 i zamierzają z niego zrezygnować. Podatnicy, którzy są obowiązani zarejestrować się jako podatnicy VAT czynni i mają zamiar dokonywać wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów są zobligowani do dokonania rejestracji dla celów uczestnictwa w handlu wewnątrzwspólnotowym.
Podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT UE, które uzyskały potwierdzenie zarejestrowania, przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowych nabyć lub dostaw, albo przy nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7, są obowiązane do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej (NIP) poprzedzonym kodem PL, podając ten numer swoim kontrahentom. Podatnik, będący osobą fizyczną, wykonujący czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, rozlicza się w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Podmioty, zdefiniowane w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązane są składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne i jako osoby fizyczne, rozliczające się z podatku od towarów i usług, składają jedną deklarację podatkową.