Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza, w odpowiedzi na pismo z dnia 30 września 2004 r. (data wpływu do tut. Organu podatkowego: 4 października 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 929 ze zm.) informuje:
Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Spółkę w piśmie skierowanym do tut. Organu podatkowego wynika, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie budowy mieszkań. W trakcie prowadzenia inwestycji Spółka pobiera od swoich klientów kwoty zaliczkowe na poczet zakupu mieszkań zgodnie z zawartymi wcześniej umowami przedwstępnymi, przy czym w umowie tej znajduje się zapis, iż zaliczki te powiększone są o kwotę podatku VAT zgodną z obowiązującą w dniu zapłaty. W umowie określono również, którą zaliczkę stanowi zapłata za grunt. Do dnia 1 maja 2004 r. Spółka wyłączała z kwoty całej zaliczki zaliczkę zapłaconą za grunt jako nie podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT i rozliczała tę kwotę aktem notarialnym sprzedaży lokalu, w
którego dacie następowało również wydanie lokalu, na pozostałą zaś kwotę wystawiała fakturę VAT.
Zdaniem Spółki, dokonując sprzedaży i wydania lokalu po dniu 30 kwietnia 2004 r., Spółka nie powinna naliczać podatku VAT od zaliczek na grunt wpłaconych przed dniem 1 maja 2004 r. a w przypadku, gdy nabywca lokalu wpłacił przed dniem 1 maja 2004 r. zaliczkę mniejszą niż wymagana w umowie rata za lokal, to wpłaconą zaliczkę należy podzielić proporcjonalnie, niezależnie od kwalifikacji dokonanej przez klienta na dowodzie wpłaty.
W oparciu o przedstawiony stan faktyczny tut. Organ podatkowy stwierdza, iż jeżeli zaliczki wpłacone przed dniem 1 maja 2004 r. na poczet udziału w gruncie Spółka przyjęła jako wartość sprzedaży nie podlegającej opodatkowaniu i zgodnie z postanowieniami art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. - o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. z 1993. Nr 11 poz. 50 ze zm.) pomniejszyła podatek naliczony za dany okres rozliczeniowy o kwotę związaną z ww. sprzedażą, to dostawa opisanego w zapytaniu udziału w gruncie po 30 kwietnia 2004 r. nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w części odpowiadającej kwocie tych zaliczek.
Jeżeli jednak Spółka nie rozliczyła w ww. sposób przedmiotowych zaliczek, a dostawa lokalu mieszkalnego (podpisanie aktu notarialnego) nastąpiła po dniu 1 maja 2004 roku, to zaliczki te podlegają opodatkowaniu zgodnie z zasadami określonymi w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. - o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535).
Co się zaś tyczy sposobu podziału wpłaconej przez nabywcę zaliczki przed dniem 1 maja 2004 r. to tut. Organ podatkowy stoi na stanowisku, iż zaliczki te powinny być rozliczone wg zawartej przez strony umowy.