Temat interpretacji
Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.)
Pismem z dnia 22 kwietnia 2004r. nr K/1856/2004 Jednostka zwróciła się do Naczelnika Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:
Spółdzielnia Mieszkaniowa rozpoczęła w 2003 r. budowę budynku mieszkalnego, wraz z miejscami postojowymi. Budowa budynku finansowana jest ze środków własnych członków
Spółdzielni. W umowach ustalono, że wkład budowlany będzie wnoszony w ratach i w określonych terminach. Część rat została wpłacona przed dniem 1 maja 2004 r., ostatnia rata ma zostać wpłacona po dniu 30 kwietnia 2004 r. Po zakończeniu inwestycji i wniesieniu wkładu budowlanego Spółdzielnia ustanowi na rzecz członków prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego.
Podatnik zadał następujące pytania:
- Czy w związku z opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług czynności ustanowienia prawa odrębnej własności lokalu, Spółdzielnia jest uprawniona do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wystawionych przez podmiot realizujący budynek?
- W jaki sposób należy udokumentować ustanowienie odrębnej własności lokalu, czy fakturą VAT obejmującą wpłaty dokonane po dniu 30 kwietnia 2004 r., czy też całą kwotę wkładu budowlanego, oraz jaką kwotę należy przyjąć za podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
- Czy w przypadku wniesienia całości wkładu budowlanego do dnia 1 maja 2004 r. ustanowienie prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz jak należy naliczyć podatek od towarów i usług w przypadku gdy część wkładu zostanie wpłacona po dniu 30 kwietnia 2004 r.?
Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - zwanej dalej ustawą - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt. 5 ustawy przez dostawę towarów, o
której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, oraz przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego. Przedmiotem tak rozumianej dostawy jest lokal mieszkalny. W art. 43 ust. 1 pkt 10 postanowiono, że zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które maja być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.
Wobec powyższego dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego realizowana na rynku pierwotnym, tzn. przed pierwszym zasiedleniem, w tym również w formie stanowienia i przenoszenia spółdzielczych praw do lokali mieszkalnych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z tym że do 31 grudnia 2007 r. na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o VAT dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych korzysta z opodatkowania według stawki 7%.
Zgodnie z art. 19 ust.13 pkt. 10 ustawy obowiązek podatkowy z tytułu powyższych czynności powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego lub ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lub przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub ustanowienia odrębnej
własności lokalu lub własności domów jednorodzinnych. W myśl art. 29 ust. 6 ustawy w przypadku czynności o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt. 10, jako kwotę należną, będącą podstawą opodatkowania (obrotem), przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego albo wkładu mieszkaniowego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Do podstawy opodatkowania (art. 29 ust. 7) wlicza się również inne opłaty wnoszone przez członków spółdzielni, które nie są wkładami budowlanymi lub mieszkaniowymi, wynikające z uczestniczenia członków spółdzielni w zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową lub wynikające z ostatecznego rozliczenia kosztów budowy - zgodnie z postanowieniami statutu (powiększają one podstawę opodatkowania podatkiem).
W przepisach przejściowych ustawy w art. 153 określono, że do podstawy opodatkowania nie wlicza się wartości wkładów i opłat, o których mowa w art. 29 ust. 6 i 7 ustawy oraz części tych wkładów i opłat, wniesionych przed dniem 1 maja
2004 roku. Zatem w świetle przytoczonych przepisów wkłady budowlane i opłaty wniesione przed 1 maja 2004 roku nie podlegają opodatkowaniu.
W związku z powyższym opodatkowaniu wg stawki 7% (zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 lit. b) podlegają jedynie wkłady i opłaty czynione przez członków spółdzielni po 1 maja 2004 roku. Obowiązek podatkowy powstanie tylko w tej części kwoty, która została uiszczona po 1 maja 2004 r. Na fakturze należy wykazać tylko tę część wkładów budowlanych i opłat wnoszonych po 1 maja 2004 roku. Wpłaconą kwotę ujmuje się w deklaracjach podatkowych VAT-7 jako sprzedaż opodatkowaną 7% stawką podatku VAT. Zgodnie z § 18 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 roku regulującego między innymi zasady wystawiania faktur (Dz. U. Nr 97, poz. 971) w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10 i ust. 13 pkt. 1-5 i 7-11 ustawy, faktury wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Faktury te nie mogą być wystawione wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego stosownie do § 18 ust. 2 w/w rozporządzenia. Jeżeli jednak z powodu braku zapłaty wkładu budowlanego lub mieszkaniowego nie doszło do powstania obowiązku podatkowego (lub doszło tylko w części zapłaconej) obowiązek ten powstaje najpóźniej z chwilą ustanowienia lub przeniesienia tych praw przez spółdzielnię na członka spółdzielni.
W opinii tut. organu podatkowego Spółdzielnia nabędzie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego.
W zakresie wydatków poniesionych przed dniem 1 maja 2004 r. zastosowanie będzie miał art. 20 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami). Bowiem art. 20 ust. 2 powołanej ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. Stanowi, iż podatnik może zmniejszyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego, związaną ze sprzedażą opodatkowaną. Natomiast w przypadku, gdy Spółdzielnia
nie będzie mogła wyodrębnić całości lub części kwot podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną, zastosowanie będzie miał art. 20 ust. 3 powołanej ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r., który stanowi, iż jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może także zmniejszyć podatek należny o taką część podatku naliczonego, która odpowiada procentowemu udziałowi wartości sprzedaży towarów opodatkowanych podatkiem w wartości sprzedaży ogółem. Przy ustalaniu wartości sprzedaży nie uwzględnia się kwot podatku. Z uwagi na powyższe Spółdzielnia będzie uprawniona do dokonania korekty podatku naliczonego w zakresie jakim zakupy były związane ze sprzedażą opodatkowaną (kwotą otrzymaną od członków Spółdzielni po dniu 30 kwietnia 2004 r.).
W zakresie wydatków poniesionych po dniu 30 kwietnia 2004 r. zastosowanie będzie miał art. 86 ust. 1 ustawy, który stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są
wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie, w związku z przepisami art. 90 ustawy. Z powyższego wynika, iż Spółdzielnia jest uprawniona do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w zakresie w jakim dokonywane zakupy związane były z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym, w zakresie zadanego przez Spółkę pytania i w obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.