Temat interpretacji
Stosownie do art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z 1997 r. z późniejszymi zmianami ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim, po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 3.06.2004 r., uzupełnionego w dniu 23.07.2004 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie kontrolne ani podatkowe, stwierdza co następuje:
Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych wraz z ich montażem., w związku z czym zwraca się Pan z pytaniem: Jaką stawkę podatku VAT należy stosować na roboty budowlane, w skład których wchodzi usługa oraz materiały, w przypadku gdy usługa korzysta ze stawki 7%, a materiały budowlane opodatkowane są stawką 22%. Czy należy wystawić fakturę VAT ze stawką 7% tylko na robociznę ( usługę ), a na materiały ze stawką 22%, czy też opodatkować całość ze stawką 7%. Według Pana stanowiska stawkę 7% należy stosować w przypadku robót budowlano-montażowych w budynkach o symbolu PKOB 111, 112 i 113, gdy z zawartej z inwestorem umowy wynika, ze roboty budowlane obejmują zarówno wartość materiałów, jak również wartość robocizny. Nadmienia Pan, że przy wykonywaniu przedmiotowych robót przewiduje Pan trzy możliwości, tj. wykonawstwo przez pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, wykonawstwo przez pracowników zatrudnionych na umowę o dzieło lub korzystanie z usług podwykonawców, w przypadku których powinna mieć również zastosowanie stawka 7%.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. ), opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Stosownie to treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 cytowanej ustawy. Zasady określone w przepisach ustawy z dnia 11.03.2004 r. nie różnią się więc w tym zakresie od analogicznych rozwiązań jakie obowiązywały za rządów ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 z 1993 r. z późniejszymi zmianami ). Zatem, podobnie jak przed 1.05.2004 r. tak i obecnie, o tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja. Każdy podatnik obowiązany jest, podobnie jak w okresie obowiązywania przepisów ustawy z dnia 8.01.1993 r., do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności ( również w zakresie klasyfikacji ) oraz prawidłowego jego opodatkowania. W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 cytowanej ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Dostawa materiałów budowlanych opodatkowana jest stawką podatku w wysokości 22%. Należy wskazać, że montaż okien przez ich producenta jest klasyfikowany przez GUS jako okna, w zależności od materiału z jakich zostały one wykonane, w związku z czym ma tu zastosowanie stawka 22%.
Reasumując należy stwierdzić, że w przypadku gdy podatnik dokonuje montażu towarów własnej produkcji, to mamy do czynienia z dostawą towarów opodatkowaną stawką podatku w wysokości 22%. Natomiast w przypadku gdy podatnik wykonuje roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne w budynkach mieszkalnych o symbolu PKOB 111, 112, 113 z wykorzystaniem materiałów zakupionych przez siebie, to - o ile zawarta umowa nie przewiduje odrębnego rozliczania zużytych materiałów i wykonywanych robót - podatnik może opodatkować całość czynności jako usługę budowlano-montażową i zastosować obniżoną stawkę podatku VAT w wysokości 7%. Podatek naliczony przy zakupionych przez podatnika materiałach budowlanych zużytych w ramach wykonywania usługi obniża podatek należny od wykonanej usługi pod warunkiem, że czynność, która ma być opodatkowana stawka 7%, jest w istocie usługą. Zastosowanie stawki 7% do w/w usług nie jest uzależnione od sposobu zatrudnienia pracowników ( umowa o pracę bądź umowa o dzieło ) oraz od korzystania z usług podwykonawców.