Temat interpretacji
Stan faktyczny :
Teatr w ramach swojej działalności statutowej wystawia spektakle, koncerty, zarówno z wykorzystaniem własnego zespołu artystycznego, jak i z udziałem zaproszonych artystów. Powyższe spektakle Podatnik organizuje sam lub przy współudziale innego organizatora. Współpraca taka
polega między innymi na rozłożeniu pomiędzy stronami obowiązków w celu doprowadzenia do wystawienia widowiska, np. teatr oddaje scenę, całe wyposażenie techniczne, pracowników obsługi sceny, sprzedaje bilety wstępu a współorganizator zabezpiecza program artystyczny, pokrywa koszty praw autorskich, wynagrodzenia artystów. Strony wspólnie realizują uzgodniony program reklamy i promocji spektaklu.
Ocena prawna stanu faktycznego :
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na podstawie przepisu art. 41 ust. 2 w/w ustawy dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7 %, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W w/wym. załączniku pod poz.156 ustawodawca wskazuje zaliczone do grupowania PKWiU ex 92.3 - "Usługi rozrywkowe pozostałe - wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy:
- w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2),
- związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10),
- świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11).
W objaśnieniach do w/w załącznika Nr 3 wskazano, iż wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych stawką podatku w wysokości 0% i 3%.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy, w którym m. in. pod pozycją 11 wymieniono usługi oznaczone symbolem PKWiU ex 92, tj. usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem :
- usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
- usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
- usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
- wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
- wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
- działalności agencji informacyjnych,
- usług wydawniczych,
usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.
W przedstawionym stanie faktycznym Podatnik w ramach swojej działalności statutowej świadczy usługi związane z kulturą, poprzez wystawianie spektakli teatralnych, koncertów, zarówno z wykorzystaniem własnego zespołu artystycznego, jak i przy współorganizacji oraz współprodukcji innych jednostek kultury.
Zatem świadczenie przez Podatnika usług związanych z organizacją czy współorganizacją (z innym podmiotem) spektaklu, koncertu, przedstawienia, imprezy rozrywkowej, kulturalnej jak i również usługi twórców i artystów w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich i praw do artystycznego wykonania korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i poz. 11 załącznika Nr 4 do tej ustawy.
Ze zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT na podstawie w/w przepisu ustawy korzystać będzie również ryczałtowa sprzedaż przez Teatr spektaklu teatralnego innemu podmiotowi, gdyż jest sprzedaż usługi kulturalnej, a nie sprzedaż wstępu na powyższą imprezę.
Natomiast sprzedaż biletów wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy - dla indywidualnych odbiorców w/w usług kulturalnych - jest zgodnie z treścią załącznika Nr 4 do cyt. ustawy o VAT wyłączona ze wskazanego zwolnienia przedmiotowego i podlega opodatkowaniu 7 % stawką podatku od towarów i usług, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 2 i poz. 156 załącznika Nr 3 do w/w ustawy.