Temat interpretacji
W odpowiedzi na wniosek z dnia 10 sierpnia 2004r. (wpływ do tut. Organu w dniu 12 sierpnia 2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego wyjaśnia, co następuje.
Z przedstawionego w złożonym piśmie stanu faktycznego wynika, iż "..." Sp. z o.o. dofinansowuje poprzez ZFŚS wypoczynek pracowników i ich rodzin w formie wczasów, kolonii, obozów. Pracownik indywidualnie opłaca wypoczynek na podstawie faktury imiennej wystawionej przez organizatora wypoczynku na pracownika. Kwotę dofinansowania Spółka przekazuje bezpośrednio na konto osobiste pracownika.
W związku z powyższym, Spółka zwróciła się do tut. Organu z pytaniem, czy ww. kwota dofinansowania wymaga naliczenia podatku VAT i wystawienia faktury.
Zdaniem podatnika dofinansowanie wypoczynku pracowników i ich rodzin nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie występuje tu świadczenie rzeczowe lub świadczenie usług na rzecz pracownika, a jedynie świadczenie pieniężne.
W odpowiedzi na przedmiotowe pismo tutejszy Organ podatkowy informuje, że opisane wyżej czynności Spółki mieszczą się w zakresie definicji działalności socjalnej sformułowanej w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.) w ramach usługi świadczonej przez pracodawcę na rzecz różnych form działalności rekreacyjno-wypoczynkowej.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług. Za odpłatne świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 2 cyt. ustawy, uznano również nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, jeżeli nie są one związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów lub usług.
Wymienione wyżej świadczenia nie są nieodpłatnym świadczeniem usług w rozumieniu cyt. art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Zatem przekazanie środków finansowych na indywidualne konto osobiste pracownika z tytułu dofinansowania zakupionej przez niego usługi wypoczynku nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Nie zachodzi zatem potrzeba dokumentowania ich fakturą wewnętrzną.
Niniejsza informacja udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.