Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 8 lipca 2004 r. (wpływ do tut. Urzędu dnia 9 lipca 2004 ... - Interpretacja - ZP-II/443-72/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 06.08.2004, sygn. ZP-II/443-72/04, Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 8 lipca 2004 r. (wpływ do tut. Urzędu dnia 9 lipca 2004 r.) w sprawie udzielania pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.)dokonuje dodatkowego wyjaśnienia do pisma z dnia 28 czerwca 2004r. znak ZP-II/443-72/04 i uprzejmie informuje.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w/w pismach, Spółka otrzymała w maju 2004r. od kontrahenta zagranicznego zarejestrowanego do celów podatku od towarów i usług w Polsce faktury VAT, które nie zawierają kwoty należności ogółem w złotych oraz nie posiadają nazewnictwa polskiego przy określeniu warunków płatności, dostawy, jednostek miary przy cenie, ilości arkuszy czy paczek.

Zdaniem Strony - przepisy § 12 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) obligują wystawiających faktury VAT do wykazywania w złotych kwoty podatku bez względu na to w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze.

Według Spółki - przepisy § 12 w/w rozporządzenia nie dają możliwości do używania przez podmiot zagraniczny z siedzibą w jednym z państw Unii, jednakże zarejestrowany w Polsce jako podatnik od towarów i usług, jednostek miary przy cenie jednostkowej, ilości paczek, arkuszy i wielu innych informacji w języku angielskim, a jednocześnie nie ograniczają możliwości umieszczania na fakturach informacji dodatkowych w innym niż język polski.

Jednakże zdaniem Strony - jednostka miary przy cenie jednostkowej powinna być wyrażona w języku polskim.

Ponadto wątpliwości budzi fakt, że każda faktura zawiera jedną pozycję i jedną stawkę podatku; nie ma specyfikacji wartości sprzedaży netto towarów i kwot podatku z podziałem na poszczególne stawki.

Zdaniem Spółki - jest to prawidłowe.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązanymi do wystawiania faktur są podatnicy, o których mowa w art. 15 ustawy. Zasadnicze elementy jakie powinna zawierać faktura określone zostały w/w cyt. artykule. Faktura powinna stwierdzać w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Stosownie do § 12 ust. 1 w/w rozporządzenia faktura VAT stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
  3. dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
  4. nazwę towaru lub usługi;
  5. jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
  6. cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
  7. wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
  8. stawki podatku;
  9. sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
  10. kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
  11. wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu;
  12. kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

    Zatem z przytoczonych powyżej przepisów wynika, iż prawidłowo sporządzona faktura powinna zawierać m. in. jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług, stawki podatku, wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu, kwotę należności ogółem wraz należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie (przypomn. odpowiedzi na wniosek z dnia 28 czerwca 2004r.).

    Stosownie do § 12 ust. 6 w/w rozporządzenia - sformułowano wymóg, zgodnie z którym kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze.

    Nakłada to na wystawcę obowiązek przeliczania kwot podatku wykazywanych na fakturach na złote, jeżeli należność jest określona w innej walucie.

    Zatem dopuszcza się możliwość wystawienia faktury z kwotą należności w innej walucie niż waluta krajowa. Zgodnie z VI Dyrektywą faktury mogą być wystawiane w każdym z języków unijnych. Poza przepisami podatkowymi przedsiębiorców dotyczą również inne normy prawne jak np. art. 9 i 21 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) lub art. 7a ust. 1 ustawy z dnia 7 października 1999r. o języku polskim (Dz. U. Nr 90, poz. 999 ze zm.).

    Nadmienia się, że firmy polskie, jak i zagraniczne są zobligowane do przestrzegania przepisów prawnych obowiązujących na terytorium kraju prowadzenia działalności. Tym bardziej, że jak wynika ze stanu faktycznego kontrahent zagraniczny jest zarejestrowany w Polsce dla celów VAT.

    Zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 10 w/w rozporządzenia Ministra Finansów - w fakturze wykazuje się kwotę podatku jedynie od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług) z podziałem na poszczególne stawki podatkowe. Są to jednak wymagania minimum, które muszą być uwzględnione na fakturach. Sprzedawca może wobec tego, określić w fakturze również kwoty podatku dotyczące wartości sprzedaży poszczególnych towarów i usług wykazanych w tej fakturze.

    W takim przypadku łączna kwota podatku może być ustalona w wyniku podsumowania jednostkowych kwot podatku

    Jak z powyższego wynika, słuszne jest stanowisko Spółki, że:

    1. kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze;
    2. faktura nie musi zawierać wyszczególnionych kwot podatku, czyli łączna kwota podatku może być ustalona w wyniku podsumowania jednostkowych kwot podatku (jeżeli sprzedawca określi w fakturze kwoty podatku dotyczące wartości sprzedaży poszczególnych towarów i usług wykazywanych w fakturze).

    Natomiast nie znajduje w obecnie, obowiązujących przepisach poparcia stanowisko Spółki w przedmiocie obowiązku wykazywania na fakturze jednostki miary sprzedawanych towarów lub usług w języku polskim.

    Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.

    Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy