Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe ... - Interpretacja - PP/443-200/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 30.07.2004, sygn. PP/443-200/04, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym o której stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U Nr 137 , poz. 926 ze zm. )

Dnia 20 lipca 2004 r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z wnioskiem w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie dostaw dzieł sztuki i przepisów związanych z tego typu działalnośćą .

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego stwierdza co następuje:

1) Zgodnie z art. 120 ust.4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ) w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Na podstawie ust. 10 tegoż artykułu przepis ust. 4 dotyczy dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:
1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15;2) podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113; 3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4 (tj. od marży

Jak wynika z powyższego stosowanie tej szczególnej procedury w zakresie dostawy towarów używanych ma zastosowanie w przypadkach, gdy w dokumencie zakupu nie występuje VAT naliczony. Przy czym, zgodnie z art. 120 ust. 13, procedurę tę stosuje się w przypadku, gdy podatnik zawiadomił na piśmie naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie opodatkowania zgodnie z ust. 4 przed dokonaniem dostawy. Zawiadomienie jest ważne przez okres 2 lat, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego. Po tym okresie, jeżeli podatnik chce stosować procedurę polegającą na opodatkowaniu marży, musi ponownie złożyć to zawiadomienie.

Na mocy art. 120 ust. 2 i 3 stawkę 7% stosuje się do importu dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich, antyków oraz do dostawy dzieł sztuki dokonywanej przez podmioty określone w tym przepisie oraz do wewnątrzwspólnotowego nabycia dzieł sztuki.

2) Sprzedaż dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antykówi nabytych przed 1 maja 2004 r., w stosunku do których na mocy art. 174 ustawy procedura polegająca na opodatkowaniu marży ma zastosowanie do dostw towarów nabytych lub uprzednio impotrowanych przez podatników , o których mowa w art.120 ust.4 , po dniu 30 kwietnia 2004r. Minister Finansów zastosował okresowe zwolnienie od podatku. Minister Finansów w § 1 pkt.8 rozporządzenia z dnia 23 czerwca 2004r. ( DZ. U. Nr 145 poz. 1541 ) zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 27 kwietnia 2004r. ( Dz. U. nr 97 poz. 970 ) wprowadził m.in. zmianę w zakresie opodatkowania odprzedaży dzieł sztuki zakupionych przed 1 maja 2004 r. Dodano § 41 d w brzmieniu - Zwalnia się od podatku nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2004r. dostawę dzieł sztuki , przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków , o których mowa w art.120 ust.1 ustawy które zostały nabyte przez podatnika przed dniem 1 maja 2004r. i których sprzedaż korzystała ze zwolnienia od podatku lub nie podlegała podatkowi przed dniem 1 maja 2004r. Jednakże powołany przepis podatnik może zastosować zgodnie z § 2 cytowanego rozporządzenia pod warunkiem , że podatnik przedłoży naczelnikowi urzędu skarbowego w termine 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zestawienie poszczególnych towarów wraz z ich wartośćią w cenie nabycia .

3) W zakresie sposobu ewidencjonowania - na podstawie przepisu art. 120 ust.15 cyt. ustawy - jeżeli podatnik oprócz zasad, o których mowa w ust. 4, stosuje również ogólne zasady opodatkowania, to jest on obowiązany prowadzić ewidencję zgodnie z art. 109 ust. 3, z uwzględnieniem podziału w zależności od sposobu opodatkowania; w odniesieniu do dostawy, o której mowa w ust.4, ewidencja musi zawierać w szczególności kwoty nabycia towarów niezbędne do określenia kwoty marży, o której mowa w tym przepisie. Na mocy art. 109 ust.3 podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125,134,138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

4)usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 92. 5 - tj. usługi świadczone przez biblioteki , archiwa , muzea i inne usługi związane z kulturą objęte są zwolnieniem podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 ) jako wymienione w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy .

Zatem usługi ochrony zabytków , ( prace konserwatorskie na obiektach zabytkowych ) o symbolu PKWiU 92. 52. 12 zwolnione są z opodatkowania podatkiem od towarów i usług

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Podatnika zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez Podatnika rzeczywistego stanu prawnego .

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu