Pytanie 1Zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), pod pojęciem towaru używane... - Interpretacja - PP.443/33/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 20.08.2004, sygn. PP.443/33/04, Urząd Skarbowy w Lubinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Pytanie 1
Zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), pod pojęciem towaru używanego rozumie się budynki, budowle i ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono ich budowę minęło co najmniej 5 lat. Zakres i zasady zwolnienia w podatku w przypadku dostawy tych towarów określono w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zgodnie z którym ze zwolnienia mogą skorzystać te towary używane, wobec których nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Drugi z warunków jaki musi być spełniony by można było zastosować zwolnienie przy dostawie towarów używanych zawarty jest w art. 43 ust. 6 pkt 1 i 2 ww. ustawy. Zgodnie z jego treścią zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w art. 43 ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny odnoszący się do pierwszej z opisanych nieruchomości w świetle przytoczonych wyżej przepisów oznacza, że dostawa tej nieruchomości może korzystać ze zwolnienia.
Spółka nabywając powyższą nieruchomość w drodze aportu w 1997 r. nie miała prawa do pomniejszenia kwoty podatku należnego w momencie jej objęcia, ponieważ nie było podatku naliczonego (czynność zwolniona w przypadku budynku oraz nie podlegająca przepisom ustawy o VAT w przypadku gruntu), okres użytkowania przez Spółkę ww. nieruchomości przekroczył 5 lat, a wydatki poniesione w 2001 r. na jej ulepszenie nie przekroczyły 30% jej wartości początkowej.
Zauważyć ponadto należy, że świetle art. 2 pkt 6 powołanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. grunt jest towarem, a jego odpłatna dostawa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej z zastrzeżeniem art. 43 ust. 1 pkt 9 tej ustawy.
Zgodnie jednak z art. 29 ust. 5 ww. ustawy w przypadku, gdy przedmiotem dostawy są budynki lub budowle trwale z gruntem związane albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, która w związku z tym stanowi element podstawy opodatkowania tych nieruchomości - według stawki podatkowej dla nich właściwej. Właściwą stawką przy sprzedaży gruntu, z którym trwale związana jest nieruchomość jest stawka odnosząca się do tej nieruchomości. Zatem sprzedaż gruntu, o którym mowa w piśmie również korzysta ze zwolnienia.
Pytanie 2
Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). Z brzmienia powyższego przepisu wynika więc norma generalna, zgodnie z którą w przypadku nabywania przez podatnika towarów lub usług innych niż służące czynnościom opodatkowanym - prawo do pomniejszenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie przysługuje.
Z opisanego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że przedmiotem planowanej na 2004 rok sprzedaży będzie m. in. nieruchomość opisana w pkt 1 złożonego pisma, która w roku 1997 została wniesiona do Spółki aportem, w roku 2001 poniesiono zaś nakłady na jej ulepszenie w wys. 20% jej wartości początkowej.

Ze złożonego przez Podatnika pisma wynika ponadto, że w całym okresie użytkowania powyższej nieruchomości przez Spółkę będącą jej obecnym właścicielem służyła ona czynnościom opodatkowanym podatkiem od towarów i usług. W szczególności Podatnik powyższą nieruchomość wynajmował na cele działalności gospodarczej odprowadzając z tego tytułu podatek należny w wys. 22%. Tym samym należy uznać, że zakupy służące ulepszeniu powyższej nieruchomości, wyrażające się w szczególności remontem dachu powyższego obiektu, związane były ze sprzedażą opodatkowaną, co powoduje, że w przypadku jej sprzedaży podatnik nie musi zwracać wcześniej odliczonego podatku naliczonego.
Pytanie 3
Zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług podstawowa stawka w podatku VAT wynosi 22%. Stawka ta, dla niektórych towarów i usług, na mocy art. 41 ust. 16 ww. ustawy o VAT, może być obniżona do wys. 0%, 3% lub 7% w drodze rozporządzenia wydanego przez Ministra właściwego do spraw finansów publicznych. Katalog towarów i usług, dla których obniża się stawkę podstawową do wys. 7% zawarty jest odpowiednio w § 5 oraz w § 38-40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).
Przedstawiony stan faktyczny wskazuje, iż dostawa obejmuje grunt niezabudowany z przeznaczeniem pod zabudowę. W związku z tym sprzedaż ta nie może korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 9 gdyż zgodnie z powołanym przepisem zwolnieniu podlega dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Dostawa ta nie została zawarta również w katalogu towarów i usług, dla których stosuje się obniżoną stawkę podatkową, w związku z tym podlega ona opodatkowaniu stawką podstawową - 22%.
Pytanie 4
Zgodnie z brzmieniem § 8 ust. 1 pkt 6 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. W związku z powyższym, aport opisanych w złożonym zapytaniu nieruchomości, na mocy powołanego przepisu, korzystać będzie ze zwolnienia w podatku od towarów i usług.
Przekazanie aportem przedmiotowych nieruchomości powinno być udokumentowane aktem notarialnym, dla potrzeb podatku VAT natomiast należy wystawić fakturę VAT zgodnie z § 11 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004, Nr 97 poz. 971) dokumentującą przekazanie tych nieruchomości jako korzystające ze zwolnienia od podatku VAT, wskazując jednocześnie podstawę prawną przedmiotowego zwolnienia.
Pytanie 5
W związku z tym, że opisana przez podatnika czynność wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) jest zwolniona od podatku od towarów i usług, tym samym nie występuje podatek naliczony i nie ma możliwości jego odliczenia.

Urząd Skarbowy w Lubinie