Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pińczowie w związku z pismem z dnia 08.07.2004 r. (data wpływu 12.07.2004 r.), znak: L.dz. SK/224/E/2004 w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, informuje:
1. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest natomiast kwota należna z tytułu sprzedaży, obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy, pomniejszona o kwotę należnego podatku, a także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Przepis art. 19 ust. 21 w/w ustawy precyzuje, że obowiązek podatkowy z tytułu należnych na postawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika.
W świetle powyższego, dotacje mające na celu dofinansowanie działalności nieuzależnione od ilości i wartości świadczonych usług, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tak, więc dotacje przedmiotowe do postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ mają one na celu dofinansowanie działalności i nie wpływają bezpośrednio na ilość i wartość dostawy towarów, usługi.
2. Zgodnie z art. 29 ust. 1 w/w ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Termin "sprzedaż" użyty w tym przepisie należy rozumieć w jego ujęciu podanym w art. 2 pkt 22, tzn., że obejmuje on odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów. W przypadku przedstawionym w przedmiotowej sprawie, tj. prezentacji koni na różnego rodzaju pokazach i wystawach, za którą otrzymuje się w zależności od zajętej lokaty nagrody pieniężne bądź rzeczowe, nie występuje sprzedaż. Nagroda nie jest związana z odpłatną dostawą ani usługą. W związku z powyższym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
3. Podobnie jak w punkcie 2 wygrane pieniężne za udział koni w gonitwach na Torach Wyścigów Konnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ na postawie art. 29 ust. 1 nie ma to związku z wykonywaną odpłatną dostawą towarów lub wykonywaną usługą.
Niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.