Temat interpretacji
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie przepisu art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo Strony z dnia 22.06.2004 r. (data wpływu do tut. urzędu 23.06.2004 r.), uzupełnionego pismami z dnia 07.07.2004 r. (wpływ do tut. Urzędu) i 05.08.2004 r. (wpływ do tut. Urzędu) wyjaśnia co następuje:
Na podstawie
art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535), świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu VAT jest m. in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, w tym utworów będących przedmiotem prawa autorskiego.
Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast w ust. 2 w/w przepisu, przez działalność gospodarczą dla potrzeb niniejszej ustawy rozumie się wszelką działalność producentów handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania
czynności w sposób częstotliwy. Jednocześnie w ust. 3 pkt 3 stwierdza się, iż za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się: czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywanych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest wykonywane reklam, projektów plastycznych oraz wszelkich usług reklamowych z wyłączeniem działalności koncesjonowanej lub wymagającej uzyskania odrębnych zezwoleń i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Jednocześnie podatnik otrzymuje wynagrodzenie z tytułu umów o dzieło, których zakres czynności nie łączy się z prowadzona działalnością gospodarczą. Przedmiotem powyższych umów jest sprzedaż praw autorskich do ilustracji jakie podatnik wykonuje na zamówienie na rzecz zlecającego wykonanie danego dzieła. Jednocześnie podatnik klasyfikuje wykonywane czynności jako usługi zwiazane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców (..) ujęte w załączniku nr 4 poz. 11 w/w ustawy.
Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 3 pkt 3,dla uznania, iż działalność wykonywana osobiście nie jest samodzielną działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, konieczne jest, aby pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym czynności o którym mowa wyżej - istniały więzy prawne tworzące stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecone czynności. Ponadto z przepisu wynika, iż te prawne więzy tworzące stosunek prawny dotyczyć muszą:
warunków wykonywanych
czynności
wynagrodzenia
odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności
W ocenie tut. organu podatkowego dla uznania, że wyżej wymienione warunki zostały spełnione, niezbędna jest ich indywidualizacja w treści zawartej umowy zlecenia. Brak odpowiedzialności zlecającego w związku z wykonaniem czynności w ramach umowy zlecenia, co ma mjejsce w powyższej sprawie, kwalifikuje zleceniobiorcę jako podatnika podatku VAT.
Mając na uwadze wyżej wymieniony przepis tutejszy organ podatkowy stwierdza, że do czynności wykonywanych poza prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą, kwalifikowanych wg PKWiU do grupowania ex 92 ma zastosowanie przepis art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod poz. 11 załącznik nr 4 w/w ustawy wskazano usługi (zakwalifikowane pod numerem PKWiU ex 92) związane z kulturą, w tym
również usługi twórców i artystów wykonawców ze wskazanymi wyłączeniami.
W świetle przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego należy stwierdzić, iż prowadzona przez podatnika działalność w zakresie (zał nr 4 poz. 11), korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.
Jednakże tut. organ podatkowy podkreśla, iż nie jest właściwym w sprawach klasyfikacji wyrobów i usług w związku z powyższym w myśl Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 05.11.2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii klasyfikacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 12, poz. 87 ) zasadą jest, że zainteresowany podmiot - sprzedawca, producent bądź świadczący usługę sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów. Natomiast w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29 , 93-176 Łódź).