![](https://g.infor.pl/p/_files/37860000/vat-prawo-37860399.jpg)
Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) przedstawia poniżej swoje stanowisko w sprawie:
Zgodnie z art. 146 ust 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) roboty budowlano - montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą podlegają opodatkowaniu do dnia 31 grudnia 2007r. 7% stawką.
W przypadku sprzedaży usługi budowlano-montażowej polegającej na montażu bądź wymianie elementów stolarki budowlanej w budynku mieszkalnym wraz z użytym do jej wykonania materiałem, w ocenie tutejszego organu podatkowego usługa ta w całości opodatkowana jest stawką podatku VAT w wysokości 7%.
Natomiast gdy z zawartej umowy bądź wystawionej faktury wynika, iż producent elementów stolarki budowlanej dokonał sprzedaży okna wraz z usługą montażu, stawka podatku VAT właściwa dla tej sprzedaży wynosi 22%. Zgodnie bowiem z opinią organu statystycznego montaż okien przez ich producenta, jest klasyfikowany jako okna - w zależności od materiału z jakich zostały one wykonane - np. PKWiU 20..30.11 "Okna i drzwi, ościeżnice i progi drewniane".
Zatem podobnie jak przed 1 maja 2004r. tak i obecnie, o tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonywaniem usług i dostawą towaru, decyduje rodzaj czynności i etap, na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja.
Podobnie jak to było w przepisach obowiązujących przed 1 maja 2004r. także obecnie, każdy podatnik jest zobowiązany do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowani , co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz prawidłowego jej opodatkowania.
Reasumując powyższe istotne jest czy przedmiotem transakcji jest sprzedaż towaru, czy usług, co winno znaleźć odzwierciedlenie w treści wystawionej faktury i wynikać z dokumentów (umów), w oparciu o które ją sporządzono.