Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 13... - Interpretacja - PP/443/89/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 13.09.2004, sygn. PP/443/89/04, Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia ... informuje, że dostawa budynków nabytych przed 01.07.1993 rokiem, ulepszonych w 2000 roku, wraz z zbyciem prawa wieczystego użytkowania gruntów na których znajdują się te budynki korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku Spółka dokonuje dostawy nieruchomości w skład której wchodzą budynki i budowle nabyte przed dniem 01.07.1993 r. Wydatki na ulepszenie tych budynków i budowli stanowiły mniej niż 15% wartości początkowej i zostały poniesione w roku 2000. Wraz z budynkami i budowlami zostanie zbyte prawo wieczystego użytkowania gruntu na którym znajdują się te nieruchomości. Spółka stoi na stanowisku, że dostawa ta będzie zwolniona z podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. (Spółka w piśmie nie zaznaczyła jakie budynki i budowle będą przedmiotem dostawy dlatego też w dalszej części pisma przyjęto, że dostawa nie dotyczy obiektów budownictwa mieszkaniowego) Uwzględniając, że budynki i budowle spełniają definicję towaru używanego (art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy) a w stosunku do ich nabycia Spółka nie miała prawa do pomniejszenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (nabycie budynku przed dniem 01.07.1993 r.) jak też nie poniesiono wydatków na ulepszenie przekraczających 30% wartości początkowej (art. 43 ust. 6 ustawy) dostawa tych budynków i budowli będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.

§ 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) stanowi, że zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Na podstawie przytoczonych przepisów należy stwierdzić, że dostawa budynków i budowli jak też świadczenie usługi polegającej na przeniesieniu praw wieczystego użytkowania gruntu będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.

Należy zaznaczyć, że w opisanym stanie faktycznym nie będzie miał zastosowanie art. 29 ust. 5 ustawy (nie wyodrębnianie z podstawy opodatkowania gruntu w przypadku sprzedaży budynków i budowli) jak to sugeruje Spółka w swoim piśmie. Przedmiotem transakcji w odniesieniu do zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu nie jest dostawa towaru (art. 2 ust. 6 ustawy - definicja towaru) lecz świadczenie usługi o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Odpowiedzi niniejszej udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie oraz w oparciu o obowiązujące w dniu wydania interpretacji przepisy prawa podatkowego.

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik