Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.... - Interpretacja - PP-I/443/22/04/TZ

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.09.2004, sygn. PP-I/443/22/04/TZ, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 24.05.2004 r. (data wpływu 26.05.2004 r.), z zakresu podatku od towarów i usług wyjaśnia co następuje:

Przedmiotem zapytania jest rozstrzygnięcie kwestii, w zakresie ustalenia miejsca świadczenia usług informatycznych sklasyfikowanych wg PKWiU 7220 po 1 maja 2004 r.

Stan faktyczny:
Spółka wykonuje usługi polegające na przygotowaniu wdrożenia oprogramowania u klienta zakwalifikowane wg PKWiU pod nr 7220, w tym:
a) usługi świadczone osobiście przez własnych konsultantów na terenie biur swoich klientów w państwach Wspólnoty Europejskiej poza terytorium Polski,
b) usługi zdalne z własnego biura w Polsce poprzez sieć internetową świadczoną na rzecz odbiorców z Unii Europejskiej,
c) usługi wykonywane w Polsce na rzecz podatników z Unii Europejskiej.

Wnioskodawca przyjął następującą zasadę opodatkowania ww. czynności:
- usługi wymienione w pkt a winny być opodatkowane w Polsce wg 22% stawki podatkowej (miejscem opodatkowania jest miejsce siedziby świadczącego),
- usługi wymienione w pkt b nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, gdyż ich miejscem (chodzi o usługi spełniające definicję elektronicznych) jest miejsce, gdzie nabywca posiada siedzibę,
- usługi wymienione w pkt c podlegają opodatkowaniu w Polsce - siedzibie usługodawcy wg 22% stawki.

Przedmiotem zapytania jest udzielenie odpowiedzi, czy:
1) usługi wykonywane za pomocą sieci internet spełniają definicję usług elektronicznych,
2) przyjęty sposób ustalenia miejsca świadczenia i opodatkowania usług jest prawidłowy.

Odpowiadając na zapytanie Wnioskodawcy wymienione w punkcie 1 stwierdza się, że usługi wykonywane przez Spółkę w ocenie tut. Urzędu mieszczą się w zakresie usług elektronicznych zdefiniowanych w art. 2 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W myśl tego przepisu usługami tymi są między innymi usługi wykonywane za pomocą sieci internet.
Nadmienia się, że z regulacji art. 8 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. wynika, że usługi elektroniczne nie zostały zdefiniowane w przepisach o statystyce publicznej, wobec powyższego oceny, czy określone usługi spełniają definicję elektronicznych należy dokonywać wyłącznie w oparciu o przepisy art. 2 pkt 26 ww. ustawy.

Stanowisko wyrażone w drugim zapytaniu dot. zasad opodatkowania usług elektronicznych jest zgodne z przepisami art. 27 ust. 3, 4 pkt 9 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. Miejsce opodatkowania tych usług związane jest z siedzibą nabywcy. Przy czym, gdy usługa dot. nabywcy z krajów Wspólnoty, musi być tu spełniony dodatkowy warunek - nabywca musi być podatnikiem podatku od wartości dodanej. W przypadku niespełnienia tego warunku stosuje się zasady ogólne zgodnie z art. 27 ust. 1.
Należy też podkreślić, że od 25 czerwca 2004 r. obowiązuje zmienione rozporządzenie Min. Fin. z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 zm. Dz.U. Nr 145, poz. 1541), które wprowadziło zasadę, iż miejscem opodatkowania usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1) i usług w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2), świadczonych na rzecz m.in. osób prawnych posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub podatników podatku od wartości dodanej, mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności - § 4a nowelizacji.

Jeżeli zatem usługi, które Spółka świadczy w Polsce oraz poza granicami RP, nie będące usługami elektronicznymi mieszczą się w zakresie usług wymienionych w cyt. rozporządzeniu wówczas należałoby zastosować podobną jak przy usługach elektronicznych zasadę opodatkowania chyba, że nie są spełnione ww. warunki, wówczas stosuje się zasadę ogólną opodatkowania usług, wynikającą z art. 27 ust. 1 ustawy.

Małopolski Urząd Skarbowy