POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1473/WV/443/246/166/2005/GW

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.09.2005, sygn. 1473/WV/443/246/166/2005/GW, Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r ? Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005r, Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.06.2005r (data wpływu do tut. urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 i art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późniejszymi zmianami), Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie
Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:X planuje zorganizowanie cyklu konferencji oraz spotkań promocyjnych, na które zaproszeni zostaną współpracujący ze Spółką lekarze.Konferencje zostaną podzielone na bloki tematyczne, a wygłaszane wykłady będą dotyczyły różnych chorób, sposobu ich diagnozowania, objawów oraz metod ich leczenia. Wykłady będą przeprowadzane zarówno przez pracowników Spółki jak i wybitnych specjalistów zaproszonych przez Spółkę do wzięcia udziału w konferencjach. Część konferencji zostanie zorganizowana przy współpracy organizacji upoważnionych do przyznawania lekarzom punktów edukacyjnych, co zwiększy atrakcyjność organizowanych przez Spółkę konferencji. Udział w konferencji zaproszonych przez Spółkę lekarzy będzie nieodpłatny. X we własnym zakresie pokryje wszystkie koszty związane z tym przedsięwzięciem, w tym między innymi koszty noclegów, wyżywienia, wynajęcia sali wykładowej oraz wynagrodzenia zewnętrznych wykładowców.Spotkania promocyjne natomiast, będą organizowane wyłącznie w celu promocji produktów X.

Pytanie Wnioskodawcy:Czy w sytuacji, gdy Spółka zorganizuje samodzielnie całe przedsięwzięcie, tj. konferencje / szkolenia dla lekarzy i zaprosi ich do nieodpłatnego udziału w tych konferencjach / szkoleniach, to wystąpi tu nieodpłatne świadczenie na ich rzeczCzy świadczenie takie wystąpi w przypadku zaproszenia lekarzy do nieodpłatnego udziału w organizowanych przez X spotkaniach promocyjnych, na których promowane będą produkty Spółki?Jeżeli tak, to czy czynność przekazania przez Spółkę tego świadczenia (de facto samo świadczenie) podlegać będzie opodatkowaniu VAT?

Stanowisko Wnioskodawcy co do oceny tego stanu faktycznego: 2.3.1 KonferencjeKonferencje, na które zaproszeni zostaną współpracujący ze Spółką lekarze zostaną zorganizowane przede wszystkim w celu zachęcenia ich uczestników do nabywania wyrobów X, a nie w celu podniesienia ich kwalifikacji zawodowych. Dzięki tego typu spotkaniom lekarze będą pozytywnie postrzegali X, a w konsekwencji również jej produkty. W celu zachęcenia lekarzy do udziału w organizowanych konferencjach jej program jest tak skonstruowany, aby lekarze mogli otrzymywać punkty edukacyjne. Organizację konferencji, jako zmierzającą do zwiększenia przychodów Spółki, należy uznać za związaną z prowadzeniem przedsiębiorstwa przez X. W związku z tym, Spółka nie będzie miała obowiązku naliczania VAT z tego tytułu. 2.3.2 Spotkania promocyjneW trakcie spotkań promocyjnych Spółka będzie promowała swoje produkty, zachęcając lekarzy do ich stosowania. W przeciwieństwie do konferencji, podczas takich spotkań lekarze otrzymają wyłącznie informacje na temat produktów X. Stąd, w rzeczywistości spotkania takie przyniosą korzyści organizującej je Spółce, a nie jej kontrahentom. Nieodpłatny udział w spotkaniach promocyjnych produktów Spółki nie będzie zatem świadczeniem na rzecz ich uczestników. W konsekwencji X nie będzie miała obowiązku naliczania VAT z tytułu organizowanych przez nią spotkań promocyjnych.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m.in.odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; Stosownie do art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej; 2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji; 3.świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Świadczenie zakłada istnienie podmiotu będącego jego odbiorcą (konsumentem usługi). Musi to być podmiot inny niż wykonujący usługę. Świadczenie na własną rzecz nie jest usługą, gdyż nie występuje wtedy odbiorca świadczenie, tj. konsument usługi. Tym samym dokonywanie świadczeń na rzecz własnej działalności nie stanowi w tym przypadku usługi.W świetle powyższego, czynności wykonywane przez Spółkę tj. organizacja konferencji i spotkań promocyjnych, jako czynności wykonywane przez Spółkę, których jest ona beneficjentem, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pouczenie1.Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu zmiany lub uchylenia.3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione, za pośrednictwem organu wydającego postanowienie, w terminie 7-miu dni, licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej)4.Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt l lit. a ustawy z dnia 09 września 2000r o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004r., Nr 253, poz. 2532) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5zł oraz 50 groszy od załącznika do odwołania uiszczonej w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.

Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu