Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie ... - Interpretacja - 1418/ZT/T/443-67a/05/SG

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.12.2005, sygn. 1418/ZT/T/443-67a/05/SG, Urząd Skarbowy w Piasecznie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt. 6 tej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome , jak również wszelkie postacie energii , budynki i budowle lub ich części , będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej , a także grunty. Dostawą zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy , nie daje bowiem prawa do rozporządzania nieruchomością jak właściciel, ani nie zostało wymienione pośród praw wymienionych w tym przepisie , uznać zatem należy że jest ono świadczeniem usług w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy i w związku z tym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22% . Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym , którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r o gospodarce nieruchomościami ( Dz.U. z 2004 r Nr 261 poz.2603 )

W myśl art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych z zastrzeżeniem pkt. 10 pod warunkiem , że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego , zwolnienie dotyczy również używanych budynków, budowli lub ich części będących przedmiotem najmu , dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze .Przez towary używane zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt. 1 w/w ustawy rozumie się budynki budowle lub ich części , jeżeli od końca roku , w którym zakończono budowę tych obiektów , minęło co najmniej 5 lat .jednakże zwolnienia , o którym mowa w ust. 1 pkt. 2 nie stosuje sie do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt. 1 , jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione na przez podatnika na ulepszenie , w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym , stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej , a podatnik :miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych nakładów ( art. 43 ust. 6 ustawy ) .

Zgodnie z § 8 pkt. 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 97 poz. 970 z późn. zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu , w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli , jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 % , co oznacza , iż przepis ten zwalnia od podatku zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, jeśli jest ono realizowane łącznie z dostawą budynków budowli lub ich części , przy czym dostawa budynków powinna podlegać opodatkowaniu stawką podatku w wys. 0% lub być zwolniona od podatku na podstawie przepisów w/w ustawy.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Gmina dokonuje nieodpłatnie przeniesienia własności garaży na rzecz ich dotychczasowych użytkowników realizując postanowienia art. 211 w/w ustawy o gospodarce nieruchomościami , zatem czynność ta jako nie wymieniona w art. 5 ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , co nie jest równoznaczne ze zwolnieniem od tego podatku .W przedmiotowej sprawie nie ma więc zastosowania przepis art. 43.ust.2 pkt. 1 ustawy zwalniający z podatku towary używane. Ponadto w przedstawionym w piśmie stanie faktycznym występuje czynność ustanowienia prawa użytkowania wieczystego , a nie zbycia gruntu , podlega więc opodatkowaniu stawką podatku w wys. 22%. Z powyższego wynika , iż w tej konkretnej sytuacji nie może mieć zastosowania cytowany wyżej przepis § 8 pkt. 12 w/w rozporządzenia w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług .

Urząd Skarbowy w Piasecznie