Miejscem opodatkowania usług szatkowania kukurydzy (usługi związane z rolnictwem), przy uwzględnieniu art. 28 b ust. 1 ustawy będzie terytorium kraju,... - Interpretacja - ITPP2/443-193/12/EB

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2012, sygn. ITPP2/443-193/12/EB, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Miejscem opodatkowania usług szatkowania kukurydzy (usługi związane z rolnictwem), przy uwzględnieniu art. 28 b ust. 1 ustawy będzie terytorium kraju, w którym usługobiorca posiada siedzibę.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2012 r. (data wpływu 16 lutego 2012 r.), uzupełniony w dniu 27 kwietnia 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania wykonywanych usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 27 kwietnia 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania wykonywanych usług.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jest Pani zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT UE. W 2011 r. wykonywała usługi na terenie województwa, na rzecz niemieckiego podanika, mającego siedzibę w Niemczech i posiadającego tam aktywny numer VAT. Podatnik niemiecki, dla którego świadczona jest ta usługa, nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Zleceniodawca nie posiada żadnego tytułu prawnego do położonej w Polsce ziemii, na której rośnie kukurydza. Rośliny zbierane są zgodnie z zawartymi wcześniej przez zleceniodawcę umowami kontraktacji z polskimi rolnikami. Usługę ścięcia kukurydzy wykonuje inny podmiot. Świadczone przez Panią usługi polegały na cięciu kukurydzy na sieczkę, załadowaniu sieczki na przyczepę i przewiezieniu do pryzm i silosów. Silosy lub pryzmy okrywane są folią i obciążane ziemią. Wymienione czynności wykonywała Pani na podstawie umowy zawartej z kontrahentem niemieckim, dla którego wystawiła Pani fakturę VAT za usługę szatkowania kukurydzy na sieczkę. Usługi te są sklasyfikowane pod numerem 01.61.10.0 PKWiU. Pozostałe usługi są usługami pomocniczymi.

W związku z powyższym w uzupełnieniu wniosku zadano następujące pytanie.

Gdzie należy opodatkować świadczoną przez Panią usługę na rzecz kontrahenta niemieckiego, w Polsce czy w Niemczech...

Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym w uzupełnieniu wniosku, miejsce świadczenia należy wyznaczyć zgodnie z ogólną dyspozycją art. 28b ustawy o podatku od towarów i usług, tj. w miejscu położenia siedziby zleceniodawcy, w tym przypadku w Niemczech.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

Stosownie do zapisu art. 8 ust. 1 powołanej ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().

W przypadku usług, dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług, istotnym jest ustalenie miejsca ich świadczenia, bowiem od określenia miejsca świadczenia zależeć będzie miejsce ich opodatkowania.

Zgodnie z ogólną regułą wyrażoną w przepisie art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n.

W art. 28a ustawy wskazano, iż na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

  1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
    1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
  2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Do dnia 25 sierpnia 2011 r. powołane wyżej przepisy brzmiały następująco:

  • art. 28b ust. 1 ustawy - Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.
  • art. 28a pkt 1 lit. b) - Na potrzeby stosowania rozdziału dotyczącego miejsca świadczenia przy świadczeniu usług:

1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:

b. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

Z treści wniosku wynika, iż jest Pani zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT UE. W 2011 r. wykonywała usługi na terenie województwa zachodniopomorskiego, na rzecz niemieckiego podanika, mającego siedzibę na terenie Niemiec i posiadającego w tym kraju aktywny numer VAT. Podatnik niemiecki, dla którego świadczona jest ta usługa, nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Zleceniodawca nie posiada żadnego tytułu prawnego do ziemii położonej w Polsce, na której rośnie kukurydza. Rośliny zbierane są zgodnie z zawartymi wcześniej przez zleceniodawcę umowami kontraktacji z polskimi rolnikami. Usługę ścięcia kukurydzy wykonuje inny podmiot. Świadczone przez Panią usługi polegały na cięciu kukurydzy na sieczkę, załadowaniu sieczki na przyczepę i przewiezieniu do pryzm i silosów. Silosy lub pryzmy okrywane są folią i obciążane ziemią. Dla kontrahenta niemieckiego wystawiała Pani faktury VAT za usługę szatkowania kukurydzy na sieczkę. Usługi te są sklasyfikowane pod numerem 01.61.10.0 PKWiU. Pozostałe usługi są usługami pomocniczymi.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, iż świadczone przez Panią usługi nie zostały wymienione w żadnym przepisie określającym szczególne miejsce świadczenia usług. W związku z tym, że ich nabywca jest podatnikiem posiadającym siedzibę w Niemczech, należy stwierdzić, że miejscem świadczenia i opodatkowania przedmiotowych usług - na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy - jest terytorium kraju siedziby nabywcy usług, tj. terytorium Niemiec.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy