Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 2 pkt 12, art. 41 ust. 1, art. 146 ust. 1 pkt 2, ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) ? po rozpatrzeniu wniosku ?V.? s.c. z dnia 30.01.2006 r., który wpłynął do tut. organu w dniu 1.02.2006r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii ?czy w przypadku montażu rolet okiennych, zewnętrznych oraz bram segmentowych w budynku mieszkalnym można zastosować stawkę podatku VAT 7% jako producent tych rolet? - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach uznaje stanowisko Strony przedstawione w przedmiotowym wniosku w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) za prawidłowe, pod warunkiem prawidłowego zaklasyfikowania dokonywanych przez podatnika czynności zgodnie z normami statystycznymi.
W dniu 1.02.2006 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek w sprawie udzielenia pisemnej informacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. Podatnik zwraca się z pytaniem: ?czy w przypadku montażu rolet okiennych, zewnętrznych oraz bram segmentowych w budynku mieszkalnym można zastosować stawkę podatku VAT 7% jako producent tych rolet??
Podatnik wyraził stanowisko, że instalowanie przez producenta okien i drzwi w obiektach mieszkaniowych jest usługą objętą 7% stawką VAT. Obowiązuje ona podatnika od 15.02.br. (2005 r. ? przyp. Urzędu) na mocy rozporządzenia ministra finansów z dnia 28.01.2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150). Zdaniem podatnika - producent rolet okiennych oraz bram segmentowych ma prawo stosować stawkę 7% VAT dla sprzedaży usług montażu swoich wyrobów w budynku mieszkalnym.
Zgodnie z treścią art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do - robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą w myśl art. 146 ust. 2 ww. ustawy rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Stosownie do art. 2 pkt 12 ww. ustawy o podatku od towarów i usług pod pojęciem ?obiekty budownictwa mieszkaniowego? rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB:
- ? 111 ? budynki mieszkalne jednorodzinne,
- ? 112 ? budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe
- ? ex 113 ? budynki
zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 28.01.2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 17, poz. 150) ? Minister Finansów wprowadził również preferencyjną stawkę 7% dla montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywany w obiektach, o których mowa w poz. 20, oraz w obiektach budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy. Przepis ten wszedł w życie od 15.02.2005 r. O tym czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też mamy do czynienia z wykonaniem usługi i dostawą towaru decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest czynność wykonywana. Zarówno towary jak i usługi zgodnie z przepisami art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług identyfikowane są przy pomocy klasyfikacji statystycznych. Tak więc określenie prawidłowej stawki będzie uzależnione od tego czy przedmiotem transakcji będzie usługa budowlano-montażowa czy też sprzedaż towaru wraz z montażem, a więc wyznacznikiem będzie przedmiot zawartej umowy cywilno-prawnej pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą usługi.
Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy uznać, że jeżeli przedmiotem umowy cywilnoprawnej jest sprzedaż wytworzonych przez Spółkę rolet okiennych, zewnętrznych wraz z montażem w obiektach budowlanych odbiorcy, a więc w cenie dostawy wyrobu zwarta jest również usługa ich montażu ? to całość transakcji zgodnie z obowiązującymi normami statystycznymi PKWiU będzie traktowana jako sprzedaż towaru i podlegać będzie opodatkowaniu według podstawowej stawki VAT, określonej w art. 41 ust. 1 ustawy, tj. 22%.
Natomiast w przypadku gdy przedmiotem umowy cywilnoprawnej jest usługa budowlano-montażowa związana z obiektami budownictwa mieszkaniowego, sklasyfikowana zgodnie z normami statystycznymi PKWiU w grupowaniu 45 ?roboty budowlane?, właściwe wówczas jest zastosowanie stawki obniżonej ? 7%, określonej w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług.
Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, że stanowisko podatnika zajęte w przedmiotowym piśmie jest prawidłowe, pod warunkiem prawidłowego zaklasyfikowania dokonywanych przez podatnika czynności zgodnie z normami statystycznymi.