Temat interpretacji
Odnośnie opodatkowania czynności wykonywanych przez spółdzielnię mieszkaniową (opisanych w pk-tach 1 i 3 ww. pisma Spółdzielni) na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, jeżeli za wykonanie tych czynności pobierane są opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, zastosowanie znajduje art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).
Brzmienie tego przepisu jest następujące:
"Zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych nie będącymi członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych."
Jeżeli chodzi o czynności wykonywane przez spółdzielnię na rzecz osób użytkujących lokale mieszkalne do celów mieszkaniowych na podstawie umowy najmu (wymienione w pk-tach 1 i 2 pisma Spółdzielni) - tu może mieć zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. wyżej ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W załączniku tym pod poz. 4 figurują
"usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe" oznaczone symbolem PKWiU (ex) 70.20.11. Zastosowanie zwolnienia dla czynności spółdzielni w ramach ww. usług ma miejsce wówczas, gdy z umowy najmu wynika taki sposób ich rozliczenia.
W przypadku, gdy umowa zawiera zapis o odrębnym fakturowaniu tych czynności - należy je opodatkować stawką dla nich właściwą.
Odnośnie punktu 4 zapytania, dotyczącego obowiązku prowadzenia ewidencji zakupu, tut. organ podatkowy informuje, że kwestie tą reguluje przepis art. 109 ust. 3 ustawy cyt. wyżej, zgodnie z którym "podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, obowiązani są prowadzić ewidencję zawierającą (...) kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu (...)". Zapis ten zobowiązuje podatnika do ewidencjonowania w ewidencji zakupów dla potrzeb podatku VAT faktur, dokumentujących zakupy, w stosunku do których zamierza on skorzystać z prawa do odliczenia.
Odnośnie wystawiania faktur osobom fizycznym (pkt 5 pisma) - tut. organ podatkowy potwierdza stanowisko podatnika w tej sprawie, bowiem zapis art. 106 ust. 4 ww. ustawy o podatku VAT zobowiązuje podatnika do wystawiania faktur VAT osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej jedynie na żądanie tych osób.