W dniu 10.08.2005r. wnioskodawca zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rawiczu z zapytaniem czy ma prawo do odliczenia całości podatku nalicz... - Interpretacja - pp/443-35/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.09.2005, sygn. pp/443-35/05, Urząd Skarbowy w Rawiczu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 10.08.2005r. wnioskodawca zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Rawiczu z zapytaniem czy ma prawo do odliczenia całości podatku naliczonego z tytułu nabycia po dniu 21.08.2005r. paliwa wykorzystywanego do napędu samochodu ciężarowego marki Ford Transit oraz ciągnika rolniczego ZETOR.

Wnioskodawca ma wątpliwości, czy w przypadku samochodu Ford Transit prawo to przysługuje w okresie przed terminem uzyskania zaświadczenia ze stacji kontroli pojazdów o spełnieniu wymagań zawartych w art. 86 ust. 1-4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że samochód Ford Transit posiada kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu, czyli spełnia on przesłankę zawartą w art. 86 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ciągnik rolniczy jest natomiast pojazdem o masie całkowitej wynoszącej 5.200 kg, co potwierdza posiadane przez wnioskodawcę świadectwo homologacji.

Z treści wniosku wynika, iż pojazdy, których dotyczy zapytanie służą podatnikowi w celu realizacji sprzedaży opodatkowanej.

Zdaniem wnioskodawcy zasadne jest pełne obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu paliwa do tych pojazdów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego uznał przedstawione przez podatnika stanowisko za prawidłowe. Wynika to z następujących okoliczności:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Od zasady tej istnieje jednak szereg wyjątków. Jeden z nich określony został w art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 90, poz. 756 ze zm.). Z przepisu tego - w brzmieniu obowiązującym od 22.08.2005r. - wynika bowiem, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy.

Ograniczenie prawa do odliczenia, o którym mowa wyżej dotyczy paliw zużywanych do samochodów osobowych lub innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, z wyjątkiem paliw zużywanych do:

1) pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

2) pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;

3) pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;

4) pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

5) pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy;

6) pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

7) samochodów nabytych przez podmioty, których przedmiotem działalności jest:

a) odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

b) oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych wyżej w pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Kopia zaświadczenia, o którym mowa wyżej powinna być dostarczona w terminie 14 dni od dnia otrzymania Naczelnikowi Urzędu Skarbowego (art. 86 ust. 5 i 5a ustawy o podatku od towarów i usług).

Z powołanych wyżej przepisów wynika, iż ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczy paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony. Ograniczenie to nie dotyczy natomiast paliw zużywanych do napędu pojazdów innych niż samochodowe oraz pojazdów samochodowych o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony.

Ustawa o podatku od towarów i usług posługuje się pojęciem pojazd samochodowy, pojęcia tego jednak nie definiuje. Dlatego też w celu jego wyjaśnienia należy sięgnąć do definicji zawartej w ustawie z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (jednolity tekst: Dz. U. z 2005r. Nr 108, poz. 908).

Z art. 2 pkt 33 tej ustawy wynika, iż pojazdem samochodowym jest pojazd silnikowy (tzn. pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego), którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Określenie to nie obejmuje jednakże ciągnika rolniczego, który zdefiniowany został odrębnie - w pkt 44 tego przepisu. Do kategorii ciągników rolniczych ustawa zalicza pojazdy silnikowe skonstruowane do używania łącznie za sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych: ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, iż ciągnik rolniczy nie jest zaliczany do kategorii pojazdów samochodowych, a zatem ograniczenie prawa do odliczenia zawarte w art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług nie dotyczy wydatków na zakup paliwa wykorzystywanego w posiadanym przez podatnika ciągniku rolniczym ZETOR.

Ponieważ z treści pytania wynika, iż Ford Transit posiada kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu, zatem warunkiem odliczenia podatku naliczonego od paliwa zużywanego do jego napędu jest potwierdzenie tego faktu w zaświadczeniu wydanym przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz adnotacją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu i dostarczenie kopii zaświadczenia Naczelnikowi Urzędu Skarbowego.

Są to bowiem warunki odliczenia podatku naliczonego od paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 1-4.

Z art. 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 2005r. Nr 90, poz. 756) wynika, iż dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji czyli przed dniem 1 czerwca 2006r.

Podatnik, który jest przekonany o tym, że pojazd spełnia wymagania, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od paliwa wykorzystywanego do jego napędu również za okres przed uzyskaniem stosownego zaświadczenia. Nie mający pewności co do spełnienia przez pojazd ustawowych wymagań Podatnik powinien jeszcze przed terminem obowiązkowego badania technicznego zwrócić się do okręgowej stacji kontroli pojazdów o sprawdzenie tego i wydanie stosownego zaświadczenia. Uchroni go to nie tylko od konieczności korekty deklaracji, ale niekiedy również od powstania zaległości podatkowej a zatem również odsetek za zwłokę.

Interpretacja powyższa została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.

Urząd Skarbowy w Rawiczu