Temat interpretacji
Prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym , którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ( Dz. U. Z 2000 r. , Nr 46, poz. 543 ze zm. ). Zgodnie z art. 232 Kodeksu cywilnego , grunty stanowiące własność Skarbu Państwa , a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestronnego miasta i przekazanego do realizacji zadań jego gospodarki , a także grunty stanowiące własność gmin lub ich związków , mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym.
Zgodnie z art. 7 ust . 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 , poz . 535 ) , przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów , zawartej w art. Ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. , nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. , przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej , osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej , które nie stanowi dostawy towarów w tym przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Ponieważ oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste jest świadczeniem na rzecz innego podmiotu i nie jest dostawą towarów , uznać należy , uznać należy , że jest ono świadczeniem usług , w rozumieniu przepisu art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.
1. Oddanie nieruchomości w drodze umowy w użytkowanie wieczyste osobie fizycznej (czy też jak pisze Podatnik ustanowienie prawa użytkowania wieczystego) w przedstawionym stanie faktycznym, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste podlega opodatkowaniu stawką 22%. Obowiązek podatkowy obejmie zaś wszystkie wpłaty dotyczące przedmiotowej transakcji (tj. pierwszą i roczną) zgodnie z § 3a rozporządzenia.
2. W przypadku oddania w wieczyste użytkowanie nieruchomości gruntowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności poszczególnych opłat pobieranych z tego tytułu § 3a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). W świetle powyższych regulacji prawnych opodatkowanie opłat za użytkowani wieczyste gruntów uzależnione jest od terminów ich płatności, a nie od daty ich ustanowienia.
Mając na względzie specyfikę instytucji użytkowania wieczystego, a także specyfikę pobieranych z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste, należy uznać, że opłaty wniesione przed 1 maja 2004 r. nie podlegają regulacjom ustawy o VAT.Zatem opłaty pobierane po tym dniu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.