w zakresie ustalenia czy dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji będzie podlegała opodatkowaniu VAT - Interpretacja - 0111-KDIB3-1.4012.873.2017.1.KO

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 06.02.2018, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.873.2017.1.KO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

w zakresie ustalenia czy dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji będzie podlegała opodatkowaniu VAT

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z 31 października 2017 r. (data wpływu 7 listopada 2017 r.), uzupełnionym pismem z 29 grudnia 2017 r. (data wpływu 2 stycznia 2018 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji będzie podlegała opodatkowaniu VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2017 r. został złożony ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie ustalenia czy dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 29 grudnia 2017 r. (data wpływu 2 stycznia 2018 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu z dnia 21 grudnia 2017 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.708.2017.1.KO, 0111-KDIB4.4014.366.2017.2.BB.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącym stroną postępowania O Sp. z o.o.,
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania D Sp. z o.o.

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

1. Działalność i status zainteresowanych.

O spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Nabywca lub Kupujący) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych (wraz z późniejszą sprzedażą lokali w takich budynkach) tj. działalność opodatkowaną VAT.

D spółka z ograniczoną odpowiedzialnością [dalej: Zbywca lub Sprzedający] prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. przetwórstwa i sprzedaży produktów mlecznych, tj. działalność opodatkowaną VAT.

Nabywca zamierza nabyć od Zbywcy w drodze transakcji kupna-sprzedaży [dalej: Transakcja] prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonej pod adresem [dalej: Nieruchomość],

Zarówno Zbywca, jak i Nabywca są (i będą na moment przeprowadzenia Transakcji) zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

2. Planowana Transakcja nabycia Nieruchomości przez Nabywcę.

Zbywca i Nabywca zawarli umowę przedwstępną zobowiązującą do zawarcia Transakcji [dalej: Umowa przedwstępna]. W umowie przedwstępnej Zbywca oświadczył, iż Transakcja nie jest sprzedażą przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. Zbywca i Nabywca zgodnie oświadczyli, iż ich intencją jest opodatkowanie transakcji podatkiem VAT według stawki podatkowej.

W ramach Transakcji Nabywca zamierza nabyć od Zbywcy:

  1. prawo wieczystego użytkowania działek o numerach ewidencyjnych 14/1, 15/1, 15/3, dla których Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr [dalej: Działki], oraz
  2. prawo własności budynków niemieszkalnych (budynki przemysłowe, magazynowe, biurowe etc.) oraz innych obiektów budowlanych (w tym budowli), takich jak w szczególności drogi, place, chodniki, studnie, zbiorniki, sieci, instalacje etc., znajdujących się na Działkach [dalej: Budynki/Budowle].

W związku z tym, że Zbywca posiada status podatnika VAT oraz prowadzi działalność opodatkowaną VAT, a Nabywca jest również podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą, intencją stron jest, aby Transakcja została udokumentowana stosowną fakturą z VAT.

Zbywca oraz Nabywca przed dniem nabycia Nieruchomości w ramach Transakcji złożą, do właściwego naczelnika US, zgodne oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 Ustawy o VAT tj. w zakresie, w jakim dostawa Nieruchomości będzie zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT.

3. Historia i status Nieruchomości

Teren Działek wchodzących obecnie w skład Nieruchomości (obecna numeracja i granice Działek zostały ustalone dopiero w 2009 r. na mocy decyzji podziałowej) był początkowo w użytkowaniu Spółdzielni zgodnie z decyzjami kierownika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej (z dnia 18 maja 1972 r.) oraz Zastępcy Dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu (z dnia 11 kwietnia 1990 r.).

16 listopada 1990 r. Spółdzielnia, Spółdzielnia 2, Spółdzielnia 3, Spółdzielnia 4, Spółdzielnia Pracy założyły spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pod firmą Zakład.

10 stycznia 1991 r. między likwidatorem Związku Spółdzielni a ww. spółdzielniami została zawarta umowa (w trybie art. 3. ust 6 ustawy z dnia 20 stycznia 1990 r. o zmianach w organizacji i działalności spółdzielczości), na mocy której własność Zakładu została przeniesiona na rzecz ww. spółdzielni. Przeniesienie prawa własności zakładu obejmowało również przeniesienie uprawnień wynikających z oddania w użytkowanie gruntu, na którym zlokalizowany był zakład.

26 kwietnia 1991 r. majątek nabyty od likwidatora Związku Spółdzielni ww. spółdzielnie wniosły w postaci aportu rzeczowego do Zakładu Sp. z o.o.

5 kwietnia 1992 r. Urząd Wojewódzki wydał decyzję, w której zostało stwierdzone, że m.in. tereny Działek wchodzących obecnie w skład Nieruchomości stały się w dniu 27 maja 1990 r. z mocy prawa własnością gminy.

25 maja 1994 r. Urząd Wojewódzki wydał decyzję, w której stwierdzono nabycie nieodpłatnie własności m.in. terenu Działek wchodzących obecnie w skład Nieruchomości przez Dzielnicę - Gminę z mocy prawa w dniu 27 maja 1990 r.

29 listopada 1995 r. w związku z wnioskiem Zakładu sp. z o.o. o oddanie m.in. terenu Działek wchodzących obecnie w skład Nieruchomości w użytkowanie wieczyste Zarząd Dzielnicy Gminy wydał uchwałę, w której stwierdził, iż zaistniały przesłanki do tego, aby Zakład sp. z o.o. nabył prawo użytkowania m.in. terenu Działek wchodzących obecnie w skład Nieruchomości oraz prawo własności znajdujących się na tym gruncie budynków.

3 grudnia 1997 r. Zakłady sp. z o.o. oraz Gmina (w wykonaniu ww. uchwały z 29 listopada 1995 r.) podpisały umowę o oddanie m.in. terenu Działek wchodzących obecnie w skład Nieruchomości w użytkowanie wieczyste i nieodpłatne przeniesienie własności nieruchomości, wzniesionych ze środków własnych Zakładów, Związku Spółdzielni oraz jej następców prawnych na okres 99 lat, tj. do 3 grudnia 2096 r. [dalej: Umowa z 1997 r.].

19 maja 1998 r. NZW Zakładu sp. z o.o. uchwaliło połączenie przez przejęcie Spółki Zakład sp. z o.o. z siedzibą w przez spółkę pod firmą D sp. z o.o. z siedzibą w (analogiczna uchwała została podjęta tego samego dnia przez NZW D sp. z o.o.). Spółka Zakład sp. z o.o. została wykreślona z Rejestru RHB na mocy postanowienia z dnia 7 lipca 1998 r. Na mocy postanowienia z dnia 7 lipca 1998 r. do Rejestru RHB prowadzonego dla spółki D sp. z o.o. zostało wpisane dokonane połączenie przez przejęcie.

Oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste i nieodpłatne przeniesienie własności nieruchomości na mocy Umowy z 1997 r. nie było opodatkowane VAT. Połączenie przez przejęcie również nie podlegało opodatkowaniu VAT. W związku z powyższym ani Zbywca ani jego poprzednik prawny (tj. Zakład sp. z o.o.) nie mieli prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem Budynków/Budowli znajdujących się na Nieruchomości w dniu zawarcia Umowy z 1997 r.

Część z Budynków/Budowli (w tym obiekt wiaty na palety - dalej: Wiata) została wybudowana przez Zbywcę/jego poprzednika prawnego już po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r. W tym zakresie Zbywcy (oraz według najlepszej wiedzy Zainteresowanych, jego poprzednikowi prawnemu) przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego.

Wybudowanie przez Zbywcę/jego poprzednika prawnego ww. części Budynków/Budowli w każdym przypadku miało miejsce ponad 2 lata przed Transakcją.

Wszystkie Budynki i Budowle, które będą na moment Transakcji znajdować się na Nieruchomości, co najmniej 2 lata przed Transakcją były wykorzystywane przez Zbywcę/jego poprzednika prawnego w ramach prowadzonej przez nich działalności opodatkowanej VAT tj. m.in. przetwórstwa i sprzedaży produktów mlecznych.

Co do zasady Budynki/Budowle wchodzące w skład Nieruchomości nie były ulepszane w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym przez Sprzedającego/jego poprzednika prawnego w wyniku poniesienia wydatków stanowiących co najmniej 30% ich wartości początkowej.

Jedynie w stosunku do niektórych Budynków/Budowli wchodzących w skład Nieruchomości ulepszenia Sprzedającego/jego poprzednika prawnego były równe albo przekroczyły 30% ich wartości początkowej, jednak w każdym z takich przypadków (z zastrzeżeniem Wiaty) były po osiągnięciu tego progu ulepszeń wykorzystywane następnie przez Sprzedającego w stanie ulepszonym do czynności opodatkowanych VAT (m.in. przetwórstwa i sprzedaży produktów mlecznych), przez okres co najmniej 5 lat. Podkreślenia wymaga również fakt, że w każdym przypadku osiągnięcie ww. progu ulepszeń miało miejsce ponad 2 lata przed Transakcją. Ulepszenia Wiaty przekroczyły 30% jej wartości początkowej w 2014 r., przez co nie była ona po osiągnięciu tego progu ulepszeń wykorzystywana następnie przez Sprzedającego w stanie ulepszonym do czynności opodatkowanych VAT (m.in. przetwórstwa i sprzedaży produktów mlecznych), przez okres co najmniej 5 lat.

W tym zakresie Zbywcy (oraz według najlepszej wiedzy Zainteresowanych, jego poprzednikowi prawnemu) przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu ulepszeń Budynków/Budowli (w tym ulepszeń Wiaty).

Zgodnie z obecnie obowiązującym na mocy uchwały Rady Miasta z dnia 28 maja 2009 r. miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego [dalej: MPZP] teren na którym znajduje się Nieruchomość oznaczony został symbolem 78 P/U czyli przeznaczony został na potrzeby przemysłu lub usług (przeznaczenie podstawowe).

4. Przedmiot i okoliczności towarzyszące Transakcji.

W ramach Transakcji nie dojdzie do przeniesienia na Nabywcę praw i obowiązków Zbywcy wynikających z zawartych przez Zbywcę umów dotyczących Nieruchomości.

Zbywca zatrudnia pracowników, jednakże umowy z pracownikami nie będą przedmiotem Transakcji.

Ponadto, przedmiotem Transakcji między Sprzedającym i Nabywcą nie będą prawa, obowiązki, zobowiązania i należności z umów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez Sprzedającego, które nie są bezpośrednio związane z Nieruchomością, w szczególności:

  • umowy rachunków bankowych Sprzedającego,
  • umowy o świadczenie usług księgowych, doradztwa prawnego, doradztwa podatkowego itp.
  • środki pieniężne Sprzedającego zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie,
  • tajemnice przedsiębiorstwa Sprzedającego,
  • księgi rachunkowe Zbywcy i inne dokumenty związane z prowadzeniem przez Zbywcę działalności gospodarczej (poza dokumentami ściśle związanymi z Nieruchomością, które zostaną przekazane Nabywcy),
  • zobowiązania inwestycyjne z tytułu pożyczek/kredytów - w związku z Transakcją Nabywca we własnym zakresie zapewni finansowanie Nieruchomości (w szczególności pozyska stosowne środki finansowe)
  • firma Sprzedającego.

Zbywca nie prowadzi również odrębnej rachunkowości w stosunku do sprzedawanej Nieruchomości.

Nieruchomość nie została również wydzielona organizacyjnie strukturze Zbywcy jako np. dział, wydział, oddział Zbywcy itp.

5. Podjęcie działalności na Nieruchomości przez Nabywcę po Transakcji.

Nabywca zamierza po Transakcji przeprowadzić na Nieruchomości inwestycję, w ramach której zamierza - po odpowiednich zmianach w MPZP - zrealizować na Nieruchomości projekt budowlany o przeznaczeniu głównie mieszkaniowym [dalej: Inwestycja].

Pismem z 29 grudnia 2017 r. Wnioskodawca uzupełnił opis sprawy następująco:

1. Czy działki nr 14/1, 15/1, 15/3 będą na dzień sprzedaży zabudowane czy niezabudowane, należy wskazać osobno dla każdej działki?"

Działka 14/1 będzie zabudowana na dzień Transakcji.
Działka 15/1 będzie zabudowana na dzień Transakcji
Działka 15/3 będzie zabudowana na dzień Transakcji.

2. W przypadku sprzedaży działek zabudowanych, należy wskazać budynki i budowle w rozumieniu art. 3 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2017 r., poz. 1332 z póżn. zm.) posadowione na wyodrębnionych geodezyjnie działkach, należy wskazać dla każdej działki osobno tzn. wymienić budynki i budowle posadowione na danej działce?

Na działce 14/1 na dzień Transakcji będą znajdowały się następujące:

Budynki:

  1. Oczyszczalnia [dalej Oczyszczalnia]
  2. Kotłownia [dalej Kotłownia]
  3. Przepompownia [dalej Przepompownia]
  4. Budynek stacji redukcji gazu [dalej Stacja redukcji gazu]
  5. Wartownia C&C [dalej Wartownia C&C]
  6. Wartownia [dalej Wartownia 2]
  7. Wiata na palety [we Wniosku określona jako Wiata]
  8. Wiata dla butli z gazem [dalej Wiata 2]
  9. Budynek C&C [dalej Budynek C&C]
  10. Zbiornik przeciwpożarowy [dalej Zbiornik przeciwpożarowy]
  11. Zbiornik retencyjny [dalej: Zbiornik retencyjny]
  12. Wiata magazynowa [dalej Wiata 3]
  13. Wiata magazynowa [dalej Wiata 4]
  14. Wiata magazynowa [dalej Wiata 5]
  15. Wiata magazynowa [dalej Wiata 6]
  16. Wiata magazynowa [dalej Wiata 7]
  17. Zbiornik przeciwpożarowy [dalej Zbiornik przeciwpożarowy 2]
  18. Magazyn półotwarty [dalej Magazyn półotwarty]
  19. Budynek produkcyjny [dalej Budynek produkcyjny]
  20. Budynek produkcyjny [dalej Budynek produkcyjny 2]
  21. Budynek produkcyjny [dalej Budynek produkcyjny 3]
  22. Budynek biurowy [dalej Budynek biurowy]
  23. Budynek magazynowy [dalej Budynek pomocniczy]
  24. Budynek magazynowy [dalej Budynek pomocniczy 2]
  25. Budynek magazynowy [dalej Budynek pomocniczy 3]
  26. Budynek stacji mycia [dalej Stacja mycia]
  27. Budynek dla procesu technologicznego [dalej Budynek dla procesu technologicznego]

Budowle:

  1. Ogrodzenie [dalej Ogrodzenie]
  2. Drogi [dalej Drogi]
  3. Place [dalej Place]
  4. Chodniki [dalej Chodniki]
  5. Drogi [dalej Drogi 2]
  6. Place [dalej Place 2]
  7. Chodniki [dalej Chodniki 2]
  8. Parking [dalej Parking]
  9. Ogrodzenie [dalej Ogrodzenie 2]
  10. Odpływ kanalizacyjny [dalej Odpływ kanalizacyjny]
  11. Instalacja kanalizacyjna [dalej Instalacja kanalizacyjna]
  12. Hydrant przeciwpożarowy [dalej Hydrant]
  13. Estakady [dalej Estakady]
  14. Estakady [dalej Estakady 2]
  15. Instalacja odpływowa [dalej Instalacja odpływowa]
  16. Zbiornik składowy śmietany [dalej Zbiornik składowy śmietany]
  17. Zbiornik składowy mleka [dalej Zbiornik składowy mleka]
  18. Zbiornik składowy mleka [dalej Zbiornik składowy mleka 2]
  19. Sieć hydrantowa [dalej Sieć hydrantowa]
  20. Zbiorcza sieć kanalizacyjna [dalej Zbiorcza sieć kanalizacyjna]
  21. Zbiorcza sieć kanalizacyjna [dalej Zbiorcza sieć kanalizacyjna 2]
  22. Zbiorcza sieć kanalizacyjna [dalej Zbiorcza sieć kanalizacyjna 3]
  23. Okablowanie terenu [dalej Okablowanie]
  24. Latarnie [dalej Latarnie]
  25. Zbiornik oleju paliwowego [dalej Zbiornik oleju paliwowego]
  26. Zbiornik oleju paliwa [dalej Zbiornik oleju paliwa]
  27. Komin stalowy [dalej Komin]
  28. Instalacja gazowa [dalej Instalacja gazowa]
  29. Studnia głębinowa [dalej Studnia]
  30. Fundamenty pod tanki składowe mleka [dalej Fundamenty]
  31. Fundamenty pod tanki składowe mleka [dalej Fundamenty 2]
  32. Wiata magazynowa na palety [dalej Wiata magazynowa]
  33. Studnia głębinowa [dalej Studnia 2]
  34. Latarnie [dalej Latarnie 2]
  35. Zbiorcza sieć kanalizacyjna [dalej Zbiorcza sieć kanalizacyjna 4]
  36. Zbiornik oleju paliwowego [dalej Zbiornik oleju paliwowego 2]
  37. Zbiornik oleju paliwa [dalej Zbiornik oleju paliwa 2]
  38. Komin stalowy [dalej Komin 2]
  39. Sieć kanalizacyjna [dalej Sieć kanalizacyjna]
  40. Instalacja wodociągowa [dalej Instalacja wodociągowa]
  41. Studnia głębinowa [dalej Studnia 3]
  42. Magazyn półotwarty [dalej Magazyn półotwarty 2]
  43. Hydrant naziemny przeciwpożarowy [dalej Hydrant naziemny]
  44. Wiata betonowa dla butli z gazem [dalej Wiata betonowa]
  45. Studnia wody oligoceńskiej [dalej Studnia 4]
  46. Wiata magazynowa na palety [dalej Wiata magazynowa 2]
  47. Tłuszczownik [dalej Tłuszczownik]
  48. Instalacja centralnego ogrzewania [dalej Instalacja centralnego ogrzewania]
  49. Żuraw słupowy [dalej Żuraw]
  50. Waga samochodowa [dalej Waga]
  51. Pompa głębinowa [dalej Pompa]

Na działce 15/1 na dzień Transakcji będą znajdowały się następujące budowle, które częściowo znajdują się również na działkach 14/1 oraz 15/3:

  1. Drogi 2
  2. Place 2
  3. Chodniki 2
  4. Latarnie 2
  5. Ogrodzenie 2

Na działce 15/3 na dzień Transakcji będą znajdowały się następujące budowle, które częściowo znajdują się również na działkach 14/1 oraz 15/1:

  1. Drogi 2
  2. Place 2
  3. Chodniki 2
  4. Ogrodzenie 2

3. Jeżeli na działkach są posadowione budynki i budowle w rozumieniu ww. ustawy Prawo budowlane to w odniesieniu do poszczególnych budynków (każdego z osobna), budowli (każdej z osobna) należy wskazać:

a) Czy Zbywcy lub jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu/wytworzeniu budynków lub budowli?

Odnośnie znajdujących się na działce 14/1 na dzień Transakcji budynków:

  1. Oczyszczalnia - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  2. Kotłownia - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  3. Przepompownia - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  4. Stacja redukcji gazu - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  5. Wartownia C&C - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  6. Wartownia 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  7. Wiata - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  8. Wiata 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  9. Budynek C&C - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  10. Zbiornik przeciwpożarowy - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  11. Zbiornik retencyjny - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  12. Wiata 3 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  13. Wiata 4 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  14. Wiata 5 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  15. Wiata 6 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  16. Wiata 7 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  17. Zbiornik przeciwpożarowy 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  18. Magazyn półotwarty - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  19. Budynek produkcyjny - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  20. Budynek produkcyjny 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  21. Budynek produkcyjny 3 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  22. Budynek biurowy - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  23. Budynek pomocniczy - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  24. Budynek pomocniczy 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  25. Budynek pomocniczy 3 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  26. Stacja mycia - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  27. Budynek dla procesu technologicznego - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.

Odnośnie znajdujących się na działce 14/1 na dzień Transakcji budowli:

  1. Ogrodzenie - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  2. Drogi - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  3. Place - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  4. Chodniki - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  5. Drogi 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  6. Place 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  7. Chodniki 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  8. Parking - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  9. Ogrodzenie 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  10. Odpływ kanalizacyjny - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  11. Instalacja kanalizacyjna - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  12. Hydrant - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  13. Estakady - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  14. Estakady 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  15. Instalacja odpływowa - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  16. Zbiornik składowy śmietany - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  17. Zbiornik składowy mleka - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  18. Zbiornik składowy mleka 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  19. Sieć hydrantowa - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  20. Zbiorcza sieć kanalizacyjna - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  21. Zbiorcza sieć kanalizacyjna 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  22. Zbiorcza sieć kanalizacyjna 3 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  23. Okablowanie - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  24. Latarnie - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  25. Zbiornik oleju paliwowego - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  26. Zbiornik oleju paliwa - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  27. Komin - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  28. Instalacja gazowa - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  29. Studnia - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  30. Fundamenty - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  31. Fundamenty 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  32. Wiata magazynowa - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  33. Studnia 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  34. Latarnie 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  35. Zbiorcza sieć kanalizacyjna 4 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  36. Zbiornik oleju paliwowego 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  37. Zbiornik oleju paliwa 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  38. Komin 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  39. Sieć kanalizacyjna - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  40. Instalacja wodociągowa - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  41. Studnia 3 -Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  42. Magazyn półotwarty 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  43. Hydrant naziemny - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  44. Wiata betonowa - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  45. Studnia 4 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  46. Wiata magazynowa 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  47. Tłuszczownik - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  48. Instalacja centralnego ogrzewania - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  49. Żuraw - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  50. Waga - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  51. Pompa - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.

Odnośnie znajdujących się również na działkach 15/1 i 15/3 na dzień Transakcji budowli:

  1. Drogi 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  2. Place 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  3. Chodniki 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  4. Latarnie 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.
  5. Ogrodzenie 2 - Zbywcy/jego poprzednikowi prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jego wytworzeniu z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu budowlanego po nabyciu na mocy Umowy z 1997 r.

a) Kiedy (w jakim miesiącu, roku) i w jaki sposób (w ramach jakiej czynności) wystąpiło pierwsze zajęcie (używanie) przedmiotowych budynków lub budowli?

Zbywca/jego poprzednik prawny wykorzystywał w ramach prowadzonej działalności opodatkowanej VAT (tj. m.in. przetwórstwa i sprzedaży produktów mlecznych) znajdujące się na działce 14/1 na dzień Transakcji budynki odpowiednio od:

  1. Oczyszczalnia - 2001 r.
  2. Kotłownia - 1997 r.
  3. Przepompownia - 2001 r.
  4. Stacja redukcji gazu - 1997 r.
  5. Wartownia C&C - 1997 r.
  6. Wartownia 2 - 1998 r.
  7. Wiata - 2006 r.
  8. Wiata 2 - 2009 r.
  9. Budynek C&C - 1997 r.
  10. Zbiornik przeciwpożarowy - 2001 r.
  11. Zbiornik retencyjny - 2001 r.
  12. Wiata 3 - 1997 r.
  13. Wiata 4 - 1997 r.
  14. Wiata 5 - 1997 r.
  15. Wiata 6 - 1997 r.
  16. Wiata 7 - 1997 r.
  17. Zbiornik przeciwpożarowy 2 - 1997 r.
  18. Magazyn półotwarty - 2006 r.
  19. Budynek produkcyjny - 1997 r.
  20. Budynek produkcyjny 2 - 1997 r.
  21. Budynek produkcyjny 3 - 1997 r.
  22. Budynek biurowy - 1997 r.
  23. Budynek pomocniczy - 1997 r.
  24. Budynek pomocniczy 2 - 1997 r.
  25. Budynek pomocniczy 3 - 1997 r.
  26. Stacja mycia - 2009 r.
  27. Budynek dla procesu technologicznego - 2009 r.

Zbywca/jego poprzednik prawny wykorzystywał w ramach prowadzonej działalności opodatkowanej VAT (tj. m.in. przetwórstwa i sprzedaży produktów mlecznych) znajdujące się na działce 14/1 na dzień Transakcji budowle od:

  1. Ogrodzenie - 1997 r.
  2. Drogi - 1997 r.
  3. Place - 1997 r.
  4. Chodniki - 1997 r.
  5. Drogi 2 - odpowiednie części od 1997/1998/1999/2001/2002 r.
  6. Place 2 - odpowiednie części od 1997/1998/1999/2001/2002 r.
  7. Chodniki 2 - odpowiednie części od 1997/1998/1999/2001/2002 r.
  8. Parking - 1999 r.
  9. Ogrodzenie 2 - odpowiednie części od 2000/2001 r.
  10. Odpływ kanalizacyjny - 1997 r.
  11. Instalacja kanalizacyjna - 1997 r.
  12. Hydrant - 1998 r.
  13. Estakady - 1997 r.
  14. Estakady 2 - odpowiednie części od 1998/2000/2001 r.
  15. Instalacja odpływowa - 1997 r.
  16. Zbiornik składowy śmietany - 1998 r.
  17. Zbiornik składowy mleka - 1997 r.
  18. Zbiornik składowy mleka 2 - 1998 r.
  19. Sieć hydrantowa - 1998 r.
  20. Zbiorcza sieć kanalizacyjna - 1997 r.
  21. Zbiorcza sieć kanalizacyjna 2 -1997 r.
  22. Zbiorcza sieć kanalizacyjna 3 - 1997 r.
  23. Okablowanie - 1997 r.
  24. Latarnie - 1997 r.
  25. Zbiornik oleju paliwowego - 1997 r.
  26. Zbiornik oleju paliwa - 1997 r.
  27. Komin - 1997 r.
  28. Instalacja gazowa - 1997 r.
  29. Studnia - 1997 r.
  30. Fundamenty - 1997 r.
  31. Fundamenty 2 - 1998 r.
  32. Wiata magazynowa - 1999 r.
  33. Studnia 2 - odpowiednie części od 1999/2000/2001/2002/2014 r.
  34. Latarnie 2 - odpowiednie części od 2000/2001 r.
  35. Zbiorcza sieć kanalizacyjna 4 - odpowiednie części od 2000/2001/2002 r.
  36. Zbiornik oleju paliwowego 2 - 2001 r.
  37. Zbiornik oleju paliwa 2 - 2001 r.
  38. Komin 2 - 2002 r.
  39. Sieć kanalizacyjna - 2002 r.
  40. Instalacja wodociągowa - 2002 r.
  41. Studnia 3 - 2002 r.
  42. Magazyn półotwarty 2 - 2006 r.
  43. Hydrant naziemny - 2008 r.
  44. Wiata betonowa - 2010 r.
  45. Studnia 4 - 2014 r.
  46. Wiata magazynowa 2 - 2014 r.
  47. Tłuszczownik -1997 r.
  48. Instalacja centralnego ogrzewania - 1997 r.
  49. Żuraw - 2010 r.
  50. Waga - 1998 r.
  51. Pompa - 2000 r.

Zbywca/jego poprzednik prawny wykorzystywał w ramach prowadzonej działalności opodatkowanej VAT (tj. m.in. przetwórstwa i sprzedaży produktów mlecznych) znajdujące się również na działkach 15/1 i 15/3 na dzień Transakcji budowle od:

  1. Drogi 2 - odpowiednie części od 1997/1998/1999/2001/2002 r.
  2. Place 2 - odpowiednie części od 1997/1998/1999/2001/2002 r.
  3. Chodniki 2 - odpowiednie części od 1997/1998/1999/2001/2002 r.
  4. Latarnie 2 - odpowiednie części od 2000/2001 r.
  5. Ogrodzenie 2 - odpowiednie części od 2000/2001 r.

Strona pragnie podkreślić, że podane daty zawierają tylko rok (bez dokładnego dnia i miesiąca), od którego poszczególne elementy Nieruchomości (Budynki/Budowle) są wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności opodatkowanej VAT, ponieważ tylko takie dane są aktualnie w posiadaniu Zbywcy. W ocenie Strony, brak podania dokładniejszych dat (tj. dnia i miesiąca) nie wpływa na ocenę opodatkowania VAT transakcji sprzedaży poszczególnych Budynków/Budowli, ponieważ w kontekście przepisów VAT dotyczących zwolnień mających zastosowanie przy sprzedaży Budynków/Budowli i terminów w nich zawartych (2 lata i 5 lat), w przypadku wszystkich elementów wchodzących w skład Nieruchomości data roczna pozwala na ustalenie czy sprzedaż przez Zbywcę konkretnego Budynku/Budowli podlega danemu zwolnieniu VAT.

a) Czy budynki lub budowle lub ich części były przedmiotem najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, jeśli tak to należy wskazać dokładne daty najmu poszczególnych budynków i budowli?

Żaden z ww. budynków ani żadna z ww. budowli, które będą znajdować się na dzień Transakcji na działkach 14/1, 15/1, 15/3 nie był wcześniej przedmiotem najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze.

b) Czy Zbywca lub jego poprzednik prawny poniósł wydatki na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym budynków lub budowli, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

Zbywcy/jego poprzednik prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu ulepszeń (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) odnośnie znajdujących się na działce 14/1 na dzień Transakcji budynków:

  • Kotłownia
  • Przepompownia
  • Wartownia C&C
  • Wartownia 2
  • Wiata
  • Zbiornik przeciwpożarowy
  • Zbiornik retencyjny
  • Wiata 3
  • Wiata 4
  • Wiata 5
  • Wiata 6
  • Wiata 7
  • Budynek produkcyjny
  • Budynek produkcyjny 2
  • Budynek produkcyjny 3
  • Budynek biurowy
  • Budynek pomocniczy
  • Budynek pomocniczy 2
  • Budynek pomocniczy 3

Pozostałe budynki znajdujące się na działce 14/1 na dzień Transakcji nie były ulepszane w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym przez Zbywcę/jego poprzednika prawnego.

Zbywcy/jego poprzednik prawnemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług w ramach prowadzonego procesu ulepszeń (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) odnośnie znajdujących się na działce 14/1 na dzień Transakcji budowli:

  • Zbiorcza sieć kanalizacyjna
  • Zbiorcza sieć kanalizacyjna 2
  • Studnia 3

Pozostałe budowle znajdujące się na działce 14/1 na dzień Transakcji nie były ulepszane w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym przez Zbywcę/jego poprzednika prawnego.

Dodatkowo żadna z budowli, które będą znajdować się na dzień Transakcji na działkach 15/1, 15/3 nie była ulepszana w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym przez Zbywcę/jego poprzednika prawnego.

c) Jeżeli Zbywca lub jego poprzednik prawny poniósł ww. wydatki, to czy były one niższe czy wyższe niż 30% wartości poszczególnych budynków i budowli, kiedy zakończono ich ulepszenie, proszę podać dokładne daty dla każdego obiektu odrębnie?

Zbywca/jego poprzednik prawny poniósł następujące wydatki na ulepszenie (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) znajdujących się na działce 14/1 na dzień Transakcji budynków:

  • Kotłownia - wydatki na ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej w 2000 r. Po tej dacie były nadal ponoszone wydatki na ulepszenia - ostatnie w 2003 r.
  • Przepompownia - wydatki na ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej w 2002 r. Po tej dacie wydatki na ulepszenia nie były już ponoszone.
  • Wartownia C&C - wydatki na ulepszenia poniżej 30% wartości początkowej. Ostatnie ulepszenie w 2006 r.
  • Wartownia 2 - wydatki na ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej w 1999 r. Po tej dacie wydatki na ulepszenia nie były już ponoszone.
  • Wiata - wydatki na ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej w 2014 r. Po tej dacie wydatki na ulepszenia nie były już ponoszone.
  • Zbiornik przeciwpożarowy - wydatki na ulepszenia poniżej 30% wartości początkowej. Ostatnie ulepszenie w 2007 r.
  • Zbiornik retencyjny - wydatki na ulepszenia poniżej 30% wartości początkowej. Ostatnie ulepszenie w 2003 r.
  • Wiata 3 - wydatki na ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej w 1998 r. Pod tej dacie były nadal ponoszone wydatki na ulepszenia - ostatnie w 2005 r.
  • Wiata 4 - wydatki na ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej w 1998 r. Pod tej dacie były nadal ponoszone wydatki na ulepszenia - ostatnie w 2005 r.
  • Wiata 5 - wydatki na ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej w 1998 r. Pod tej dacie były nadal ponoszone wydatki na ulepszenia - ostatnie w 2005 r.
  • Wiata 6 - wydatki na ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej w 1998 r. Pod tej dacie były nadal ponoszone wydatki na ulepszenia - ostatnie w 2005 r.
  • Wiata 7 - wydatki na ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej w 1998 r. Pod tej dacie były nadal ponoszone wydatki na ulepszenia - ostatnie w 2005 r.
  • Budynek produkcyjny - wydatki na ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej w 1998 r. Pod tej dacie były nadal ponoszone wydatki na ulepszenia - ostatnie w 2003 r.
  • Budynek produkcyjny 2 - wydatki na ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej w 1998 r. Pod tej dacie były nadal ponoszone wydatki na ulepszenia - ostatnie w 2003 r.
  • Budynek produkcyjny 3 wydatki na ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej w 1998 r. Pod tej dacie były nadal ponoszone wydatki na ulepszenia - ostatnie w 2003 r.
  • Budynek biurowy - wydatki na ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej w 1998 r. Pod tej dacie były nadal ponoszone wydatki na ulepszenia - ostatnie w 2003 r.
  • Budynek pomocniczy - wydatki na ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej w 1998 r. Pod tej dacie były nadal ponoszone wydatki na ulepszenia - ostatnie w 2003 r.
  • Budynek pomocniczy 2 wydatki na ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej w 1998 r. Pod tej dacie były nadal ponoszone wydatki na ulepszenia - ostatnie w 2003 r.
  • Budynek pomocniczy 3 wydatki na ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej w 1998 r. Pod tej dacie były nadal ponoszone wydatki na ulepszenia - ostatnie w 2003 r.

Zbywca/jego poprzednik prawny poniósł następujące wydatki na ulepszenie (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym) znajdujących się na działce 14/1 na dzień Transakcji budowli:

  • Zbiorcza sieć kanalizacyjna - wydatki na ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej w 2007 r. Po tej dacie wydatki na ulepszenia nie były już ponoszone.
  • Zbiorcza sieć kanalizacyjna 2 - wydatki na ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej w 2006 r. Po tej dacie wydatki na ulepszenia nie były już ponoszone.
  • Studnia 3 - wydatki na ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej w 2003 r. Pod tej dacie były nadal ponoszone wydatki na ulepszenia - ostatnie w 2004 r.

Strona pragnie podkreślić, że podane daty zawierają tylko rok (bez dokładnego dnia i miesiąca), w którym poszczególne elementy Nieruchomości (Budynki/Budowle) zostały ulepszone, ponieważ tylko takie dane są aktualnie w posiadaniu Zbywcy. W ocenie Strony, brak podania dokładniejszych dat (tj. dnia i miesiąca) nie wpływa na ocenę opodatkowania VAT transakcji sprzedaży poszczególnych Budynków/Budowli, ponieważ w kontekście przepisów VAT dotyczących zwolnień mających zastosowanie przy sprzedaży Budynków/Budowli i terminów w nich zawartych (2 lata i 5 lat), w przypadku wszystkich elementów wchodzących w skład Nieruchomości data roczna pozwala na ustalenie czy sprzedaż przez Zbywcę konkretnego Budynku/Budowli podlega danemu zwolnieniu VAT.

d) W przypadku twierdzącej odpowiedzi na ppkt d należy wskazać, czy miało miejsce pierwsze zajęcie (używanie) budynków lub budowli po ich ulepszeniu? Jeżeli tak, to kiedy i w jaki sposób ono wystąpiło. Należy podać dzień, miesiąc i rok oraz czynności?

Zbywca/jego poprzednik prawny wykorzystywał stale w ramach prowadzonej działalności opodatkowanej VAT (tj. m.in. przetwórstwa i sprzedaży produktów mlecznych) wszystkie wymienione w ppkt d budynki oraz budowle zarówno przed jak i po dokonaniu ich ulepszeń.

Analogicznie jak wskazano we Wniosku:

w odniesieniu do tych budynków/budowli, których ulepszenia Zbywcy/jego poprzednika prawnego były niższe niż 30% ich wartości początkowej, tj.

  • Wartowni C&C,
  • Zbiornika przeciwpożarowego
  • Zbiornika retencyjnego

nastąpiło już ich pierwsze zasiedlenie z racji tego, że były co najmniej 2 lata przed Transakcją były wykorzystywane przez Zbywcę/jego poprzednika prawnego w ramach prowadzonej przez nich działalności opodatkowanej VAT tj. m.in. przetwórstwa i sprzedaży produktów mlecznych.

o w odniesieniu do tych budynków/budowli, których ulepszenia Zbywcy/jego poprzednika prawnego były równe albo przekroczyły 30% ich wartości początkowej, tj.

  • Kotłowni
  • Przepompowni
  • Wartowni 2
  • Wiaty
  • Wiaty 3
  • Wiaty 4
  • Wiaty 5
  • Wiaty 6
  • Wiaty 7
  • Budynku produkcyjnego
  • Budynku produkcyjnego 2
  • Budynku produkcyjnego 3
  • Budynku biurowego
  • Budynku pomocniczego
  • Budynku pomocniczego 2
  • Budynku pomocniczego 3
  • Zbiorczej sieci kanalizacyjnej
  • Zbiorczej sieci kanalizacyjnej 2
  • Studni 3

nie nastąpiło jeszcze ich pierwsze zasiedlenie z racji tego, że nie doszło do ich wydania do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (np. najmu) po ich ulepszeniu równym albo przekraczającym 30% wartości początkowej, lecz były one jedynie wykorzystywane przez Zbywcę/jego poprzednika prawnego w ramach prowadzonej przez nich działalności opodatkowanej VAT tj. m.in. przetwórstwa i sprzedaży produktów mlecznych.

e) Czy w przypadku ulepszenia poszczególne budynki i budowle w stanie ulepszonym w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym były wykorzystywane przez Zbywcę lub jego poprzednika prawnego do wykonywania czynności opodatkowanych, przez co najmniej 5 lat?

Zbywca/jego poprzednik prawny wykorzystywał stale w ramach prowadzonej działalności opodatkowanej VAT (tj. m.in. przetwórstwa i sprzedaży produktów mlecznych) wszystkie (z wyjątkiem Wiaty gdzie wydatki na jej ulepszenia przekroczyły 30% wartości początkowej dopiero w 2014 r.) wymienione w ppkt d budynki oraz budowle po dokonaniu ich ulepszeń do wykonywania czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

f) Czy ww. budynki lub budowle wykorzystywane były przez Zbywcę lub jego poprzednika prawnego wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT?

Analogicznie jak wskazano we Wniosku wszystkie budynki i budowle, które będą na moment Transakcji znajdować się na działkach 14/1, 15/1, 15/3 były wykorzystywane przez Zbywcę/jego poprzednika prawnego w ramach prowadzonej przez nich działalności opodatkowanej VAT tj. m.in. przetwórstwa i sprzedaży produktów mlecznych a więc nie były w ogóle wykorzystywane (tym bardziej wyłącznie) na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

4. W przypadku sprzedaży działek niezabudowanych, należy wskazać osobno dla każdej działki na dzień sprzedaży:

  • czy działka ta ma przeznaczenie budowlane zgodnie z obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu?

Należy także sformułować stanowisko odnośnie niezabudowanych działek.

Pytanie bezprzedmiotowe - tak jak wskazano powyżej każda z działek tj. 14/1, 15/1, 15/3 będzie na moment Transakcji zabudowana.

5. Czy nabyte przez Wnioskodawcę od Zbywcy Nieruchomości opisane we wniosku będą przez Wnioskodawcę wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług?

Analogicznie jak wskazano we Wniosku Nabywca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie m.in. realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych (wraz z późniejszą sprzedażą lokali w takich budynkach), tj. działalność opodatkowaną VAT. W szczególności Nabywca zamierza po Transakcji przeprowadzić na Nieruchomości Inwestycję, w ramach której zamierza - po odpowiednich zmianach w MPZP - zrealizować na Nieruchomości projekt budowlany o przeznaczeniu głównie mieszkaniowym a więc Nieruchomości opisane we Wniosku będą przez niego wykorzystywane po nabyciu do czynności opodatkowanych VAT.

W związku z powyższym opisem w zakresie podatku od towarów i usług zadano następujące pytanie

nr 1:

  1. Czy dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1:

Dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców (grupy zainteresowanych)

1. Opodatkowanie VAT dostawy Nieruchomości - zasady ogólne.

W celu odpowiedzi na pytania Zainteresowanych zadane w niniejszym wniosku, konieczne jest w pierwszej kolejności ustalenie, czy Transakcja będzie podlegała przepisom Ustawy o VAT, a następnie, czy nie będzie zwolniona z VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 Ustawy VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym art. 7 ust. 1 pkt 6, mówi, że jako dostawa towarów traktowane jest również oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste, a pkt 7 potwierdza, że zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6 również traktowane jest jako dostawa towarów.

Towarami, zgodnie z art. 2 pkt 6 Ustawy VAT, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Mając na uwadze powyższe, w kontekście pytań zadanych we wniosku, w pierwszej kolejności należy przeanalizować czy planowana Transakcja nie będzie stanowiła zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

2. Brak przesłanek uzasadniających uznanie Transakcji za zbycie przedsiębiorstwa i wyłączenia na tej podstawie Transakcji spod zakresu VAT.

2.1. Normatywna definicja przedsiębiorstwa oraz jego zorganizowanej części.

Przepisy Ustawy VAT nie definiują pojęcia przedsiębiorstwa dla celów tej ustawy. Ze względu na powyższe oraz uwzględniając definicję zawartą w innych ustawach, w doktrynie prawa podatkowego jest powszechnie akceptowane, iż - dla celów VAT - pojęcie przedsiębiorstwa powinno być rozumiane zgodnie z jego definicją zawartą w art. 551 Kodeksu cywilnego. W myśl regulacji zawartej w tym przepisie, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

  • oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),
  • własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
  • prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
  • wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
  • koncesje, licencje i zezwolenia,
  • patenty i inne prawa własności przemysłowej,
  • majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
  • tajemnice przedsiębiorstwa,
  • księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z kolei - w myśl regulacji art. 2 pkt 27e) Ustawy VAT - przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumieć należy organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

2.2. Przedmiot Transakcji vs. elementy normatywnej definicji przedsiębiorstwa.

Zdaniem Zainteresowanych, nie można uznać, że przedmiot Transakcji (Nieruchomość) stanowi przedsiębiorstwo Zbywcy. Wynika to z faktu, iż przedmiot planowanej Transakcji, w ocenie Zainteresowanych, nie wyczerpuje przytoczonej powyżej definicji przedsiębiorstwa. W szczególności, Transakcji nie będzie towarzyszył transfer szeregu kluczowych składników wymienionych w opisie zdarzenia przyszłego, wchodzących w skład definicji i determinujących funkcjonowanie przedsiębiorstwa Zbywcy tj. działalności gospodarczej w zakresie m.in. przetwórstwa i sprzedaży produktów mlecznych.

Prawidłowość stanowiska, iż brak któregokolwiek ze składników wchodzących w skład normatywnej definicji przedsiębiorstwa powinien skutkować uznaniem, iż Transakcja nie może zostać uznana za podlegające opodatkowaniu na mocy art. 6 pkt 1 Ustawy VAT zbycie przedsiębiorstwa potwierdzona została również w szeregu interpretacji indywidualnych wydanych przez polskie organy podatkowe. Jako przykład można przytoczyć:

  • interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 4 marca 2013 r. (IPPP3/443-1221/12-2/KT), zgodnie z którą: (...) Nieruchomość nie będzie stanowiła przedsiębiorstwa. Sama Nieruchomość nie wyczerpuje bowiem przytoczonej definicji przedsiębiorstwa z art. 55(1) Kodeksu cywilnego. Planowanej transakcji nie będzie towarzyszył transfer kluczowych składników, wchodzących w skład normatywnej definicji przedsiębiorstwa i determinujących jego funkcjonowanie. Przy Zbywcy pozostaną bowiem podstawowe elementy składające się na przedsiębiorstwo, w tym, w szczególności, nazwa przedsiębiorstwa, środki pieniężne zgromadzone przez Zbywcę, bieżące zobowiązania i należności związane z prowadzonym wynajmem, zobowiązania związane z rozliczeniem mediów, know-how związany z prowadzeniem działalności gospodarczej polegającej na wynajmie powierzchni, księgi rachunkowe Zbywcy i inne dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i funkcjonowaniem Zbywcy.
  • stanowisko takie wynika również z interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 stycznia 2013 r. (IPPPl/443-1235/12-2/Igo), w której pojawia się stwierdzenie, że: (...) przedsiębiorstwo obejmuje całość aktywów posiadanych przez podatnika odpowiednio zorganizowanych w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem zbycie przez podatnika tylko części swoich aktywów z definicji nie może być zakwalifikowane jako zbycie przedsiębiorstwa, nawet jeżeli przedmiotem zbycia jest zdecydowana większość składników majątkowych.
  • w tym samym tonie wypowiedział się również Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 21 listopada 2011 r. (nr ILPP1/443-1108/11-5/AW) stwierdzając, że przedsiębiorstwem w rozumieniu Kodeksu cywilnego jest takie przedsiębiorstwo, które jest zorganizowane i wyposażone w składniki zapewniające realizowanie celów gospodarczych, jest samodzielnym podmiotem prawa funkcjonującym w obrocie gospodarczym. Ponadto, nie można traktować jako przedsiębiorstwo wyodrębnionej gospodarczo części będącej zespołem składników majątkowych i niemajątkowych, jeżeli nie będzie obejmować ksiąg i dokumentów związanych z prowadzeniem działalności.

2.3. Przedmiot Transakcji vs. całość organizacyjna i funkcjonalna.

W doktrynie i orzecznictwie podkreśla się, iż określone składniki majątkowe dla uznania za przedsiębiorstwo muszą stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym.

Tymczasem Transakcji kupna-sprzedaży nie będzie towarzyszył transfer szeregu istotnych aktywów Zbywcy. Mianowicie, w ramach przedmiotowej Transakcji Nabywca nabędzie jedynie Nieruchomość. W konsekwencji, po dacie Transakcji w rękach Zbywcy pozostanie szereg różnych innych aktywów należących obecnie do jego przedsiębiorstwa koniecznych do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie m.in. przetwórstwa i sprzedaży produktów mlecznych.

Dodatkowo - jak zaznaczono w opisie zdarzenia przyszłego - w analizowanym przypadku przedmiotowej Transakcji nie będzie towarzyszył transfer wierzytelności oraz zobowiązań Zbywcy.

W konsekwencji - po nabyciu Nieruchomości - Nabywca dokona planowanej Inwestycji i będzie prowadził działalność gospodarczą w odniesieniu do Nieruchomości, przy wykorzystaniu własnych zasobów oraz, zasadniczo, na podstawie umów zawartych przez siebie z podmiotami trzecimi. Na uwagę zasługuje również zawarta w ustawowej definicji przedsiębiorstwa i niejednokrotnie podkreślana w orzecznictwie sądów kwestia, iż przedsiębiorstwo nie jest tylko sumą jego składników, lecz ich zorganizowanym zespołem. Z uwagi na fakt, iż Nabywca nabędzie jedynie wybrane składniki majątkowe Zbywcy, nie można - zdaniem Zainteresowanych - uznać, iż jest to zespół elementów, oraz elementy te łączy więź o charakterze organizacyjnym.

Z powyższych względów, zdaniem Zainteresowanych nie ma podstaw, aby Transakcję zaklasyfikować jako zbycie przedsiębiorstwa Zbywcy.

W szczególności, w ocenie Stron przedmiot Transakcji nie umożliwia dalszego samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Dla prowadzenia takiej działalności niezbędne jest uzupełnienie przedmiotu Transakcji o szereg dodatkowych elementów, co po dniu Transakcji będzie pozostawało w gestii Nabywcy.

Dodatkowo Strony pragną podkreślić, iż planowana przez Wnioskodawcę działalność tj. inwestycja polegająca na realizacji projektu budowlanego o przeznaczeniu głównie mieszkaniowym, znacząco różni się od działalności dotychczas prowadzonej na Nieruchomości przez Zbywcę w zakresie m.in. przetwórstwa i sprzedaży produktów mlecznych.

3. Brak przesłanek uzasadniających uznanie Transakcji za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa i wyłączenia na tej podstawie Transakcji spod zakresu VAT.

3.1. Zorganizowana część przedsiębiorstwa.

Składniki majątku będące przedmiotem analizowanej Transakcji nie mogą być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa [dalej: ZCP], o której mowa w art. 6 pkt 1 Ustawy VAT. Zgodnie z powoływaną już wyżej definicją z art. 2 pkt 27e) Ustawy VAT, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumieć należy organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą organów podatkowych (m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 5 stycznia 2012 r. nr IBPP3/443-1122/11/AM, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 6 marca 2012 r. nr IPTPP2/443- 850/11-2/PR, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 8 grudnia 2011 r. nr ILPP2/443-1309/11-2/Akr, interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 listopada 2011 r. nr IPPP1/443-1372/11-2/AW) z powyższej definicji wynika, iż aby zespól składników majątkowych (materialnych i niematerialnych, w tym również zobowiązania) mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

  • istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Powyższe oznacza, że zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa nie jest suma poszczególnych aktywów i pasywów, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz pewien zorganizowany zespół tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką te składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu istniejącego przedsiębiorstwa.

Dlatego też, zdaniem Zainteresowanych, o wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. (co potwierdzone jest w praktyką organów podatkowych). Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze. Ocena ta musi być dokonywana według podstawowego kryterium tj. ustalenia jaką rolę składniki majątkowe i związane z nimi prawa materialne odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

1.2. Odrębność organizacyjna.

W opisanym zdarzeniu przyszłym zbywana w ramach Transakcji Nieruchomość nie została formalnie wydzielona w strukturze organizacyjnej Zbywcy. Nie stanowi ona odrębnego działu, wydziału czy też oddziału, lecz zespół składników majątkowych. Tym samym, nie można mówić o wyodrębnieniu organizacyjnym zespołu składników majątkowych zbywanych w ramach Transakcji.

Zdaniem Zainteresowanych odrębność organizacyjna oznacza możliwość ustalenia w każdym momencie, które składniki majątkowe przedsiębiorstwa przynależą do danej ZCP. Co więcej, odrębność organizacyjna wymaga, by możliwe było przyporządkowanie do takiego odrębnego zespołu składników majątkowych i niemajątkowych odrębnej dokumentacji, łącznie z księgami rachunkowymi, umowami stanowiącymi źródło praw i obowiązków dotyczących wyłącznie zakresu działalności prowadzonej przez ten zespół składników, bądź wyłącznie z wykorzystaniem tego zespołu.

1.3. Odrębność finansowa.

Odrębność finansową, zdaniem Zainteresowanych, należy rozpatrywać na płaszczyźnie formalnej. Tak rozumiana odrębność oznacza wymóg prowadzenia odrębnej księgowości, która pozwalałaby na rozdzielenie przychodów i kosztów działalności ZCP od przychodów i kosztów całego przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym zdarzeniu przyszłym nie można wskazać odrębności finansowej przedmiotu planowanej Transakcji, Zbywca nie prowadzi bowiem osobnych ksiąg w stosunku do Nieruchomości. Wynikało to w szczególności z faktu, że to właśnie na Nieruchomości była prowadzona zasadnicza część działalności gospodarczej Zbywcy w zakresie m.in. przetwórstwa i sprzedaży produktów mlecznych.

1.4. Samodzielność ZCP.

Samodzielność ZCP, zdaniem Zainteresowanych, oznacza, że wyodrębnione składniki muszą posiadać pełną zdolność do niezależnego funkcjonowania jako samodzielne przedsiębiorstwo. Zdaniem Zainteresowanych, pozostawienie poza zakresem Transakcji szeregu opisanych w zdarzeniu przyszłym elementów działalności gospodarczej Zbywcy pozbawia zbywaną Nieruchomość zdolności do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych. Dopiero w gestii Nabywcy będzie leżało takie ich zorganizowanie i dodanie nowych składników, aby mogły być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej - co istotne zupełnie innego rodzaju (realizacja projektu budowlanego) niż działalność prowadzona wcześniej przez Zbywcę (przetwórstwo i sprzedaż produktów mlecznych).

W konsekwencji, zdaniem Stron elementy planowanej Transakcji nie mogą zostać uznane za samodzielną część przedsiębiorstwa.

1.5. Przedmiot Transakcji vs. normatywna definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto podkreślenia wymaga, że w skład zbywanej masy majątkowej nie wchodzi szereg zobowiązań Zbywcy. Przepis art. 2 pkt 27e Ustawy VAT wprost wskazuje na zobowiązania jako niezbędny element zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Potwierdzają to również organy podatkowe. W Interpretacji indywidualnej prawa podatkowego z dnia 27 kwietnia 2011 r. nr ILPP1/443-173/11-3/AK Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wskazał: Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy należy stwierdzić, iż przeznaczony do zamiany przez zbywcę majątek nie spełnia definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wynikającej z art. 2 pkt 27e ustawy, ponieważ nie obejmuje całości zobowiązań. Tym samym nie spełnia wszystkich kryteriów wymienionych w tym przepisie.

Tym samym, składniki majątku zbywane przez Zbywcę w ramach Transakcji nie mogą być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

3.6 Podsumowanie argumentacji w zakresie braku możliwości uznania przedmiotu Transakcji za ZCP bądź przedsiębiorstwo.

W ocenie Zainteresowanych przedmiot planowanej Transakcji nie wykazuje odrębności organizacyjnej, finansowej ani nie stanowi zespołu składników majątkowych, wraz z zobowiązaniami, który mógłby funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące określone cele gospodarcze. W rezultacie planowana Transakcja nie będzie mogła zostać uznana za zbycie ZCP, o którym mowa w art. 2 pkt 27e Ustawy VAT.

W ocenie Stron przedmiotem Transakcji nie jest również przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego.

Podsumowując zdaniem Zainteresowanych Transakcja:

  • będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów w rozumieniu przepisów art. 5 ust. 1 Ustawy VAT i
  • nie będzie mieściła się w katalogu czynności niepodlegających przepisom Ustawy VAT, określonym w art. 6 Ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2017 r., poz. 1221 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel w tym również:

  1. przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
  2. wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
  3. wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
  4. wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
  5. ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
  6. oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
  7. zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Jednocześnie art. 6 ustawy wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te chociaż można je zakwalifikować jako odpłatną dostawę towarów czy też odpłatne świadczenie usług nie podlegają opodatkowaniu.

Na podstawie ww. art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zaznaczenia wymaga, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji przedsiębiorstwa, zatem dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją przedsiębiorstwa zawartą w art. 55&¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2017 r., poz. 459 z późn. zm.).

Zgodnie z tym przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa,
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 27e) ustawy, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona obiektywnie oceniając posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Podsumowując, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Z przedstawionych okoliczności wynika, że w ramach transakcji nie dojdzie do przeniesienia na Nabywcę innych praw lub obowiązków, poza prawem użytkowania wieczystego oraz prawem własności Budynków i Budowli. W ramach Transakcji nie dojdzie do przeniesienia na Nabywcę praw i obowiązków Zbywcy wynikających z zawartych przez Zbywcę umów dotyczących Nieruchomości. Zbywca zatrudnia pracowników, jednakże umowy z pracownikami nie będą przedmiotem Transakcji. Ponadto, przedmiotem Transakcji między Sprzedającym i Nabywcą nie będą prawa, obowiązki, zobowiązania i należności z umów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przez Sprzedającego, które nie są bezpośrednio związane z Nieruchomością, w szczególności:

  • umowy rachunków bankowych Sprzedającego,
  • umowy o świadczenie usług księgowych, doradztwa prawnego, doradztwa podatkowego itp.
  • środki pieniężne Sprzedającego zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie,
  • tajemnice przedsiębiorstwa Sprzedającego,
  • księgi rachunkowe Zbywcy i inne dokumenty związane z prowadzeniem przez Zbywcę działalności gospodarczej (poza dokumentami ściśle związanymi z Nieruchomością, które zostaną przekazane Nabywcy),
  • zobowiązania inwestycyjne z tytułu pożyczek/kredytów - w związku z Transakcją Nabywca we własnym zakresie zapewni finansowanie Nieruchomości (w szczególności pozyska stosowne środki finansowe)
  • firma Sprzedającego.

Zbywca nie prowadzi również odrębnej rachunkowości w stosunku do sprzedawanej Nieruchomości. Nieruchomość nie została również wydzielona organizacyjnie strukturze Zbywcy jako np. dział, wydział, oddział Zbywcy itp.

Wobec powyższego, przedmiotem planowanej dostawy będą składniki majątkowe niestanowiące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, o których mowa w art. 6 pkt 1 ustawy. Tym samym planowana transakcja sprzedaży działek zabudowanych stanowić będzie przeniesienie własności konkretnych składników majątkowych, a więc dostawę towarów opodatkowaną podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy dotycząca podatku od towarów i usług w zakresie pytań 2 i 3 oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.

Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej