Temat interpretacji
Dnia 14 września 2005r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek X złożony w trybie art.14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Wg przedstawionego stanu faktycznego Strona jest właścicielem nieruchomości i zamierza zawrzeć umowy jej użyczenia, w których biorący w użyczenie zobowiązuje się wobec Strony, jako użyczającej, do opłacania podatku od nieruchomości. Jednocześnie Wnioskodawca wyjaśnia, że zawieranie w/w umów nie będzie dokonywane na Jego potrzeby osobiste i nie jest związane z prowadzeniem przez niego przedsiębiorstwa. X nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z użyczeniem w całości lub części.
Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy użyczenie nieruchomości w w/w sytuacji jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług.
Zdaniem Strony umowa użyczenia jako umowa nazwana uregulowana przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz.93 ze zm.) jest umową nieodpłatną.
Opłacanie podatku od nieruchomości przez biorącego w użyczenie nie powoduje zmiany kwalifikacji umowy użyczenia. Nadal jest to umowa nieodpłatna, z uwagi na to, iż zapłata podatku nieruchomości przez biorącego w użyczenie nie stanowi przychodu użyczającego. W ocenie Wnioskodawcy mając, na uwadze powyższe i przepis art. 5 ust.1 pkt 1 w związku z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.), przedmiotowa umowa użyczenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowym wniosku.
Umowa użyczenia uregulowana jest w art. 710-719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz.93 ze zm.). Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.
W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług m.in. podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy ustawodawca zawarł przesłanki, po spełnieniu których nieodpłatna dostawa towarów i nieodpłatne świadczenie usług uważa się za odpłatne podlegające opodatkowaniu.
Z uwagi na fakt, że użyczenie nieruchomości nie jest dostawą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT (art.7) lecz jest świadczeniem usług należy posiłkować się definicją z powołanego art. 8 ustawy.
Przepis wskazuje, że by uznać nieodpłatne świadczenie usług za odpłatne muszą być łącznie spełnione następujące przesłanki:
1.usługi świadczone są na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług,
2.usługi te nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,
3.podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami w całości lub części.
W sytuacji Wnioskodawcy spełniona została jedna z przesłanek tj. usługi nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa przez X. Zatem zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym i treścią przepisu art. 8 ust. 2 ustawy użyczenie w/w nieruchomości nie będzie odpłatnym świadczeniem usług i nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Biorąc pod uwagę stan faktyczny i prawny orzeczono jak w sentencji.
Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.