![](https://g.infor.pl/p/_files/37866000/vat-podatek-prawo-37865823.jpg)
Temat interpretacji
Stan faktyczny w sprawie:
Podatnik prowadzi lombard i zgodnie z umową ustanowienia zastawu rzecz nieodebrana przechodzi na własność lombardu.
Ocena prawna stanu faktycznego:
Stosownie do treści art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7).
Przeniesienie własności towaru wskutek przewłaszczenia towaru stanowiącego zabezpieczenie udzielonej pożyczki, po stronie właściciela lombardu stanowi nabycie towaru. Kwotą nabycia w takim przypadku będzie wartość udzielonej pożyczki.
W myśl przepisów art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego nabywcy.
W art. 120 ust. 4 w/w ustawy, stwierdzono, iż w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku.
Na potrzeby art. 120, przez towar używany rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne.
Podatnik może stosować metodę opodatkowania marży, jeżeli nabył towary używane, dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie lub antyki od:
- osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15,
- podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113,
- podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem zgodnie z ust. 4,
a więc zawsze w przypadku gdy towar w momencie nabycia nie był opodatkowany lub opodatkowana była tylko marża.
W sytuacji, gdy opodatkowuje się jedynie marżę podatnik nie może wyodrębniać podatku VAT w wystawianych fakturach.
Wobec powyższego, sprzedaż rzeczy przewłaszczonej przez lombard może podlegać opodatkowaniu na zasadach ogólnych, jak również może być przedmiotem szczególnej procedury, o której mowa w art. 120 ustawy.