Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo Zarządu z dnia 10.05.2004 r. w sprawie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14 a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:
We wniosku z dnia 10.05.2004 r. Zarząd zwraca się z pytaniem o możliwość odliczenia podatku VAT naliczonego od faktur zakupu wystawionych w miesiącu kwietniu i dotyczących kosztów miesiąca kwietnia a otrzymanych w miesiącu maju 2004 r. oraz faktur za media (wywóz nieczystości, dostawa wody i energi) za miesiąc kwiecień, których termin płatnosci przypada w miesiacu maju. Wątpliwośći Zarządu spowodowane są objęciem stawka 7% świadczonych przez Zarząd usług od dnia 1 maja 2004 r., podczas gdy do 30 kwietnia 2004 r. korzystały one ze zwolnienia od podatku.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi sa wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Z powyższego przepisu wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem można w całości obniżyć podatek należny o podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego a więc powstanie obowiązku podatkowego. Do realizacji czynności opodatkowanych VAT mają być wykorzystywane towary i usługi, od których podatek naliczony może zostać odliczony od podatku należnego, przy czym chodzi o czynności opodatkowane sensu stricto tj. takie, które generują podatek należny, a nie takie, które należą do kategorii czynności opodatkowanych, lecz w konkretnych warunkach korzystają ze zwolnienia.
Podobne zasady obniżania podatku należnego obowiązywały w stanie prawnym obowiązującym do 30.04.2004 r.Skoro wykonywane w przez Zarząd w okresie do dnia 30 kwietnia 2004 r. usługi cmentarne i pogrzebowe z uwagi na ich zwolnienie na podstawie poz. 24 załacznika 2 do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) nie generowały podatku należnego - zdaniem tut. Organu - brak prawa do obniżenia podatku należnego wygenerowanego w tym okresie o podatek naliczony za ten okres zgodnie z art. 20 ust. 1 i 2 ww. z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) powyższe dotyczy również dostaw wody, energii i wywozu nieczystości, dla których ustawodawca przewidział szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.
W tej sytuacji nie będzie miał zastosowania przepis art. 162 ust. 3, zgodnie z którym podatnik, który w kwietniu 2004 r. otrzymał fakturę lub dokument celny albo dokonał wpisu do rejestru (w przypadku stosowania przez podatnika w imporcie towarów procedury uproszczonej) i miał prawo zgodnie z ustawą wymieniona w art. 175, do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za maj 2004 r. oraz nie obniżył kwoty podatku należnego w rozliczeniu za kwiecień 2004 r. może tego dokonać w rozliczeniu za maj 2004 r.
Jak wynika z powyższego skoro Zarząd nie miał prawa do dokonania stosownego obniżenia w miesiacu kwietniu 2004 r. z uwagi na wykonywanie usług, które nie generowały podatku należnego obniżenia tego w deklaracji za miesiac kwiecień 2004 r., prawo to nie przysługuje również w rozliczeniu za miesiac maj 2004 r.Tak więc stanowisko zawarte w piśmie Zarzadu - zdaniem tut. Organu -jest prawidłowe.