Temat interpretacji
W odpowiedzi na wniosek z dnia 19.07.2004 r. w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia:
W myśl art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2 - 6 i art. 28. Przepis ust. 2 pkt 3 lit. d cytowanego artykułu określa miejsce świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - w miejscu, gdzie usługa jest faktycznie świadczona, z zastrzeżeniem art. 28. Zgodnie z art. 28 ust. 7 ww. ustawy w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Wywóz towarów, na których wykonano usługę winien nastąpić niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia wykonania usługi, co wynika z art. 28 ust. 8 ww. ustawy. Wówczas wykonana na majątku ruchomym usługa nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług. Jeżeli natomiast wywóz nastąpi po tym terminie, usługę należy opodatkować w Polsce według stawki podatku obowiązującej w kraju dla tego rodzaju usług.
Z powyższego należy wywnioskować, że jeżeli podmiot dokona usług na rzeczowym majątku ruchomym nabywcy usługi (z innego kraju UE), a towary te niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania usług, zostaną wywiezione z kraju, a nabywca podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, opodatkowanie nastąpi na terenie państwa członkowskiego, które ten numer wydało.