Działając na podstawie art. 216 i art.217 oraz art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005r. Nr 8, poz... - Interpretacja - PP/443-30/BO/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.06.2005, sygn. PP/443-30/BO/05, Urząd Skarbowy w Nysie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 216 i art.217 oraz art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005r. Nr 8, poz.60 ), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 04 kwietnia 2005r., Ldz.SOSW-3/31/2005, uzupełnione pismem z dnia 12 kwietnia 2005r. Ldz. SOSW-4/31/2005r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego dotyczące zwolnienia z podatku VAT usług stołówki szkolnej prowadzonej w ramach zakwaterowania w internacie

Podatnik prowadzi stołówkę szkolną głównie dla wychowanków przebywających w internacie należącym do Podatnika oraz dodatkowo dla części pracowników i uczniów dochodzących, nie przebywających w internacie.
Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy usługi stołówkowe prowadzone w ramach zakwaterowania w internacie oraz dla pracowników i uczniów dochodzących, nie przebywających w internacie, zwolnione są z opodatkowania?.

Stanowisko podatnika
Podatnik reprezentuje stanowisko, iż usługi stołówkowe w ramach zakwaterowania w internacie są zwolnione z opodatkowania, natomiast jeżeli chodzi pracowników i uczniów dochodzących, nie przebywających w internacie to jeżeli usługę tę można zakwalifikować do usług edukacyjnych o symbolu PKWiU 80 to również będą zwolnione z VAT .

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust 1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt.1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt.6 oraz art. 8 ust.3 ustawy o VAT.

W związku z powyższym istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie przez podatnika wykonywanych usług pod odpowiedni symbol PKW i U. Z uwagi na fakt, iż organ podatkowy nie posiada kompetencji zakresie klasyfikacji towarów i usług, a jedynie prawidłowa klasyfikacja pozwoli na udzielenie wyczerpującej odpowiedzi w przedmiotowej sprawie, w zakresie zakwalifikowania usług stołówki szkolnej świadczonej wychowankom przebywającym w internacie należącym do Podatnika oraz pracownikom i uczniom dochodzącym, nie przebywającym w internacie należy zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29 Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych 93-176 Łódź, celem ustalenia prawidłowego symbolu P K W i U w tym zakresie.

W przypadku gdy wykonywane przez Podatnika przedmiotowe usługi zostaną zaklasyfikowane przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi pod symbolem PKW i U 80 "Usługi w zakresie edukacji", w odniesieniu do sformułowanego we wniosku pytania zastosowanie będzie miał przepis art. 43 ust. 1 pkt.1 ustawy o VAT, zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, - w pozycji nr 7 załącznika nr 4 wymieniono usługi z grupowania PKWiU ex 80 "Usługi w zakresie edukacji".
Natomiast jeżeli stołówkę prowadzi podmiot gospodarczy inny niż szkoła, usługi te mieszczą się w grupowaniu 55.51.10 "Usługi stołówkowe", i nie będą korzystały ze zwolnienia. W tym przypadku zastosowanie będzie miał przepis § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.), zgodnie z którym w okresie do 31 grudnia 2007 r. obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU 55.5), z wyłączeniem:

  • 1)sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów alkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%;
  • 2)sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.
  • Ponadto, tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż zgodnie z art. 113 ust.1 cyt. ustawy o podatku od towarów zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych, odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości nie wlicza się kwoty podatku. Powołany przepis ma odniesienie do czynności innych niż usługi zwolnione z podatku VAT, w takim przypadku zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia kwoty, odpowiadającej równowartości 10 000 euro.

    Powyższej interpretacji dokonano na podstawie przepisów obowiązujących na dzień wydania tej informacji o zakresie stosowania przepisów podatkowych.

    Zgodnie z art.14 b §1 i §2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa w art.14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, jeżeli jednak podatnik zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacja zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

    Na niniejsze postanowienie, zgodnie z art.236 w związku z art.14a § 4 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa przysługuje Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

    W przypadku wniesienia zażalenia na postanowienie, należy dołączyć opłatę skarbową w znaczkach skarbowych na podanie i załączniki, zgodnie z art.1 ust.1 ustawy z 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U z 2004r. Nr 253, poz.2532).

    Urząd Skarbowy w Nysie