POSTANOWIENIEDziałając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, ... - Interpretacja - 1405 UPP-443/5/2005/AJ

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.05.2005, sygn. 1405 UPP-443/5/2005/AJ, Urząd Skarbowy w Gostyninie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIEDziałając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60), w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym oraz po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że obowiązek ewidencjonowania na kasie fiskalnej powstaje po upływie dwóch miesięcy licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przekroczony zostanie limit 40 tys. zł sprzedaży detalicznej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyninie postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIEZ przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że spółka, na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych w latach 2003 i 2004, dokonała sprzedaży na kwotę kilkuset złotych rocznie. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego podatnik w latach poprzednich prowadził działalność gospodarczą ,ale nie miał obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kasy rejestrującej. Większa sprzedaż na rzecz ww. osób będzie miała miejsce w 2005 r.

Stosownie do treści art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Na podstawie art. 111 ust. 7 pkt 1 i 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, Minister Finansów został upoważniony do zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników oraz niektórych czynności z obowiązku, o którym mowa w art. 111 ust. 1, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotów. Na podstawie tych uprawnień Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 23 grudnia 2004r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706).

Zgodnie z brzmieniem § 3 ust. 1 pkt 3 tegoż rozporządzenia, do dnia 31 grudnia 2005 r. zwolniono z obowiązku ewidencjonowania podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł., i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania, z zastrzeżeniem ust. 7. W przepisie ust. 7 ww. artykułu stwierdza się, że zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło w ciągu 2005 r. przekroczenie kwoty obrotów w wysokości 40.000zł. - z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy.

Zatem jeżeli Podatnik nie był w poprzednich latach zobowiązany do stosowania kas rejestrujących, został zwolniony z tego obowiązku w 2005 r. jeśli jego obroty na rzecz osób fizycznych nie przekroczyły w 2004r. kwoty 40.000zł. Podatnik nie miał obowiązku ewidencjonowania obrotów przy użyciu kasy rejestrującej w latach wcześniejszych, więc w 2005r. utraci zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej po upływie dwóch miesięcy licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu 2005r., w którym nastąpiło przekroczenie kwoty obrotów 40.000zł.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia.Zgodnie z art. 14b §1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.Niniejsza interpretacja - zgodnie z art. 14b § 2 ww. ustawy - jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego

Urząd Skarbowy w Gostyninie