Temat interpretacji
W przedmiotowym wniosku Spółka podała , że jest podmiotem zagranicznym posiadającym siedzibę na terenie Niemiec, zarejestrowanym dla potrzeb podatku VAT w Polsce. Wnioskodawca otrzymuje od polskiego kontrahenta faktury zakupu dot. czynności opodatkowanych podatkiem VAT na terenie Polski, jednakże dostawca Spółki z powodów technicznych ( nie dokonano odpowiednich zmian w oprogramowaniu komputerowym) umieszcza na nich numer identyfikacji podatkowej nadany firmie w Niemczech zamiast polskiego numeru NIP.
Do przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zadał pytanie, odnoszące się do zasadności dokonania zmiany przez Spółkę (nabywcę) numeru NIP polskiego w miejsce numeru identyfikacji podatkowej nadanego w Niemczech za pomocą noty korygującej. Zdaniem Wnioskodawcy na pytanie to należy odpowiedzieć twierdząco, z uwagi na to, iż błąd tego typu podlega skorygowaniu za pomocą noty korygującej , w sytuacji gdy Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT w Polsce a z treści faktur w sposób jednoznaczny wynika, ze przedmiotem transakcji są czynności bezpośrednio związane są z opodatkowaną działalnością Spółki w Polsce.
Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, w odniesieniu do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście stwierdza, co następuje. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zmn.) w zakresie
jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych , podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony , z zastrzeżeniem art. 119 ust. 4, art. 120 i ust. 17 i 19 oraz art. 124. W świetle art. 86 ust. 2 kwotę podatku naliczonego stanowi, zastrzeżeniem ust. 3 - 7: suma kwot podatku określonych na fakturach otrzymanych przez podatnika między innymi z tytułu nabycia towarów i usług. Należy dodać, że prawo do odliczenia podatku naliczonego może zostać spełnione w określonych okresach czasu , ustanowionych w art. 86 ust. 10 - 13 ustawy a realizacja tego prawa została obostrzona wieloma ograniczeniami ustawowymi określonymi w art. 88 i 90 cyt. ustawy. Natomiast zgodnie z par. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27. 04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom , (........), zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług , do których
nie maja zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (dz. U. nr 97 poz. 971 ) faktura stwierdzająca sprzedaż, powinna zawierać między innymi: imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 10 i 11.
W oparciu o par. 21 ust. 1 cyt. rozporządzenia nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w par. 12 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą. 2. Nota korygująca jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej, wraz z kopią. 3. Nota korygująca powinna zawierać co najmniej:1) numer kolejny i datę jej wystawienia;2) imiona i nazwiska albo nazwy bądź nazwy skrócone wystawcy noty i wystawcy faktury albo faktury korygującej
oraz ich adresy i numery identyfikacji podatkowej; 3) dane zawarte w fakturze, której dotyczy nota korygująca, określone w par.12 ust. 1 pkt 1-3;4) wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej. 4.Jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej. 5. Noty korygujące powinny zawierać wyrazy NOTA KORYGUJĄCA.
Powyższe oznacza, że w przypadku otrzymania przez podatnika faktury zakupu zawierającej przedmiotową wadę, zasadnym jest dokonanie stosownych zamian przez nabywcę w tym zakresie za pomocą noty korygującej. Jednakże należy pamiętać, że w przypadku pomyłek w pozycjach faktury określonych w par. 12 ust. 1 pkt 5 - 12 tj. mających wpływ na wartość transakcji przepisy par. 21 cyt. rozporządzenia nie mają zastosowania.
Podsumowując przedstawioną analizę stanu faktycznego i stanu prawnego należy stwierdzić, że przedstawiony przez Wnioskodawcę sposób zweryfikowania przedmiotowej pomyłki na fakturze, znajduje potwierdzenie w obowiązujących przepisach wykonawczych do ustawy o podatku od towarów i usług. Tak więc, stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28.02.2005 r. należy uznać za prawidłowe.