Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 14.07.2004 r. działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żninie wyjaśnia:
Przedstawiona przez Stronę sytuacja faktyczna jest następująca:
Od dnia 1 maja 2004 roku usługi świadczone przez Podatnika są opodatkowane podatkiem od towarów i usług z wyjątkiem czynszu za mieszkania i lekcji muzealnych, które są zwolnione z tego podatku. Podatnik zwraca się z zapytaniem czy może odliczyć w całości podatek naliczony od nabytych towarów i usług. Zdaniem Strony sprzedaż zwolniona stanowi mały procent w stosunku do sprzedaży opodatkowanej, bowiem w miesiącu maju 2004 roku sprzedaż opodatkowana wyniosła 212.806,- zaś sprzedaż zwolniona 2.826,- zł, dlatego też Wnioskodawca uważa, że może odliczyć całość podatku naliczonego.
Zgodnie z przepisami art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie w jakim zakupione towary i usługi będą przez podatnika wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z wyłączeniem przypadków określonych w ustawie.
Przy jednoczesnej sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej od podatku gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami , w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego podatnik może zmniejszyć kwotę podatku należnego tylko o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Zasady sposobu określenia proporcji zostały zapisane w art. 90 ust. 4 cytowanej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług. Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja.
W złożonym wniosku Podatnik dokonał porównania tylko jednego okresu rozliczeniowego obejmującego miesiąc maj 2004 roku. Jak ustalono podczas rozmowy telefonicznej z przedstawicielem Podatnika w miesiącu maju 2004 roku Podatnik nie otrzymał dotacji, która również zgodnie z art. 90 ust. 7 ustawy podlega wliczeniu do uzyskanego obrotu. Dlatego też okres rozliczeniowy miesiąca maja 2004 r. nie jest reprezentatywny dla obrotu rocznego uzyskiwanego przez Wnioskodawcę i tym samym ustalona struktura nie odzwierciedla faktycznego stanu.
Należy jednocześnie stwierdzić, że w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z uregulowaniami art. 90 ust. 2 - 8 ustawy:
- nie przekroczyła 98 % podatnik ma prawo do obniżenia kwoty
- nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.
W złożonym wniosku Podatnik nie podał wartości ustalonej proorcji udziału rocznego za okres 2003 roku obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz czynnościami w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo dlatego też nie można zająć jednoznacznego stanowiska w sprawie przy uwzględnieniu proporcji za rok 2003.