Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z organizacją festynu integracyjnego. - Interpretacja - ITPP2/443-1347/12/AJ

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 29.11.2012, sygn. ITPP2/443-1347/12/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z organizacją festynu integracyjnego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2012 r. (data wpływu 5 listopada 2012 r.), uzupełnionym dnia 22 listopada 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z organizacją festynu integracyjnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 22 listopada 2012 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z organizacją festynu integracyjnego.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą, zarejestrowaną w Urzędzie Gminy i sklasyfikowaną wg PKD:

  • 49.41.Z Transport drogowy towarów,
  • 52.29.C Działalność pozostałych agencji transportowych,
  • 46.90.Z Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana,
  • 45.20.Z Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych z wyłączeniem motocykli.

Zajmuje się Pan transportem międzynarodowy, posiada licencję transportową. Nie prowadził i nie prowadzi działalności związanej z gastronomią, agroturystyką, ani żadną podobną działalnością. Jest Pan fascynatem miejscowości i wszystkiego co z nią związane, dlatego wraz ze znajomymi postanowił Pan zorganizować festyn dla mieszkańców tej miejscowości i sąsiednich wsi. Z tytułu organizacji festynu poniesione zostały wydatki, które nie przyczyniły się do uzyskania żadnych przychodów. Zakupione towary i usługi w ramach organizacji festynu nie służyły wykonywaniu czynności opodatkowanych. Wszystkie towary i usługi były udostępniane nieodpłatnie uczestnikom festynu. Festyn integracyjny zorganizowany został w dniu 26 maja 2012 r. dla trzech sołectw. Wszystkie zakupione towary (kiełbasy i ryby wędzone) zostały nieodpłatnie rozdane. Organizator festynu nie pobierał żadnych opłat z tytułu wynajmu terenu, stoiska, ani żadnych innych opłat.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy ma Pan prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w sytuacji gdy poniesione wydatki nie miały związku z prowadzoną działalnością gospodarczą...

Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym w uzupełnieniu wniosku, nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ realizacja festynu nie miała związku ze sprzedażą opodatkowaną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 88 ust. 4 powołanej ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest bezpośrednio związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że pomimo prowadzenia działalności gospodarczej, nie przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z realizacją festynu, bowiem zakupy dokonane w jego ramach nie miały związku ze sprzedażą opodatkowaną..

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 89-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF 2 MB

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy