Temat interpretacji
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 cytowanej wyżej ustawy, a więc do samochodów o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru:Dopuszczalna ładowność = 357 kg + ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy x 68 kg.
Dopuszczalną ładowność pojazdu, zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy, określa się na podstawie wyciągu za świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.Pojazdy, które w wyciągu za świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o którym mowa w ust.3.
W Pana przypadku dopuszczalna ładowność obliczona według wskazanego powyżej wzoru wynosi:-dla samochodu marki Ford Transit - 969 kg a pojazd ten posiada dopuszczalną ładowność mniejszą,wynoszącą 300 kg co wskazuje, iż nie przysługuje Panu prawo do odliczania podatku naliczonego od zakupu paliwa związanego z eksploatacją tego pojazdu, -dla samochodu marki FS Lublin Żuk- 493 kg a pojazd ten posiada dopuszczalną ładowność większą,wynoszącą 975 kg, w związku z tym przysługuje Panu prawo do odliczania podatku naliczonego od zakupu paliwa związanego z eksploatacją tego pojazdu.
Jak wynika z wyżej cytowanego przepisu ustwodawca dokonał enumeratywnego wyliczenia dokumentów, które są podstwą do obliczenia dopuszczalnej ładowności pojazdu samochodowego, innego niż pojazd osobowy w tym również pojazdów ciężarowych. Z powołanych przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji, skutkował uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi.
Przedstawiony przez Pana w dniu 13-01-2004r. stan faktyczny dotyczy samochodu marki Ford Transit 2.5D, złożonego w 1996r., o dopuszczalnej ładowności: 750, liczbie miejsc: 3 służącego do przewozu materiałów budowlanych.
W przypadku użytkowania samochodu ciężarowego, który w konkretnym stanie faktycznym u Podatnika bezspornie konstrukcyjnie przeznaczony jest do przewozu towarów, nie ma zastosowania przepis art.88 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług ( Dz.U. nr 54 poz.535 ).
Zmiana jakiegokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków Podatnika.
Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w rozpatrywanym piśmie i stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.